Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Asker sayısı ve bölge yok, süre var

  Uğur ERGAN / ANKARA
  05 Ekim 2003 - 01:53Son Güncelleme : 05 Ekim 2003 - 01:53

  Başbakan Tayyip Erdoğan'ın önümüzdeki hafta Meclis'e geleceğini söylediği Irak'a asker gönderme kararıyla ilgili tezkere metnini Dışişleri Bakanlığı hazırlıyor.

  Bakanlıkta tezkere metninin hazırlanmasına, 1 Mart öncesi ABD ile yürütülen ‘Mutabakat zaptı’ (MOU) görüşmelerinde Türkiye'nin başmüzakerecisi olan Büyükelçi Deniz Bölükbaşı da katkı veriyor.

  Bölükbaşı'nın, MOU görüşmelerindeki çetin tutumu ABD tarafından rahatsızlık yaratmış, Washington yönetimi el altından verdiği mesajlarla Bölükbaşı'nın başmüzakerecilikten alınmasını istemişti.

  Hükümetin Meclis'e sunacağı tezkerenin içeriği genel hatlarıyla belli oldu. Dışişleri Bakanlığı'nda ‘şu an üzerinde çalışılan’ tezkere metninin, askerin Irak'a gönderilmesi ve kalış süresiyle ilgili düzenleme içerdiği, ancak Irak'ta gidilecek bölge veya bölgelerle asker sayısı konusuna yer verilmediği öğrenildi. Üst düzey bir yetkili, şu değerlendirmeyi yaptı:

  ‘‘Şu anki çalışmamızda ülke ve süre var. Gidilecek bölge ile asker sayısına değinilmiyor. Üzerinde çalıştığımız tezkere, Afganistan ve Kosova'ya asker gönderilmesine ilişkin tezkere ile benzerlik içeriyor. Ancak hükümetten her an gelebilecek yeni bir talebe karşı değişik alternatif metinler üzerinde de çalışıyoruz. Anayasa'nın 92. maddesine göre izin olacak.’’
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı