Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Asker sayısı 1000’den 200’e kadar düştü

  Turan YILMAZ / ANKARA
  27 Ağustos 2006 - 01:07Son Güncelleme : 27 Ağustos 2006 - 01:08

  CUMHURBAŞKANI Ahmet Necdet Sezer’in, "Lübnan’a asker göndermeye karşıyım" açıklaması, konunun ele alındığı son MGK toplantısının perde arkasına ilişkin önemli ayrıntıları su yüzüne çıkardı. Sezer’in aynı görüşlerini dile getirdiği hafta başındaki MGK toplantısında, askerin de Lübnan’a asker gönderilmesinin risklerini tek tek sıralayıp işin kolay olmadığına dikkat çektiği öğrenildi.

  PLANLARDA DEĞİŞİKLİK

  MGK üyesi bir bakanın yakın çevresine, "Bu konunun bizden başka kimseyi heyecanlandırmadığını gördük" diye tanımladığı bu hava ise Lübnan’a gönderilebilecek asker sayısıyla ilgili hükümetin kafasındaki planlarda ciddi değişiklikleri gündeme getirdi.

  MGK’da oluşan bu havanın ardından, 2 hafta öncesine kadar 1000’in üzerinde askerin gönderilmesinden söz edilirken, bugün Lübnan’a gönderilecek asker için 200 rakamı konuşulmaya başladı.

  AKP’nin 14 Ağustos’taki 5. kuruluş yıldönümünde yapılan ve Başbakan Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün bilgi verdiği MKYK toplantısında, Lübnan’a gönderilecek asker sayısı konusunda 1000’in üzerinde rakamların telaffuz edildiği öğrenildi.

  1200’LERDEN SÖZ EDİLDİ

  AKP kulislerine yansıyan bilgilere göre, Erdoğan ve Gül, "Sadece insani amaçlarla gidilecek, çatışmanın tarafı olmak gibi görevler kesinlikle söz konusu olamaz" şartlarını da ortaya koyarken, gidebilecek asker sayısı konusunda ise 1100-1200 rakamlarından söz edildiği, hatta gelişmelere göre sayının biraz daha fazla olabileceğinden söz edildiği öne sürüldü.

  SİVİL GÖREVLİ DE OLACAK

  AKP kulislerinde şimdi, Lübnan’a ilk etapta gönderilebilecek asker sayısı konusunda 200 rakamı konuşuluyor. "Ancak BM’den istenen kararın çıkması halinde ciddi bir sayıyla gidilir" görüşlerinin de dillendiriliyor. Aksi halde ilk etapta az bir sayıyla bölgeye gidilip, gelişmelere göre bu sayının zaman içinde artırılabileceği olasılığından söz ediliyor. Aynı kulislerde, gönderilecek askerin yanında, insani yardım çalışmalarını yürütmek üzere çok sayıda sivil görevlinin bulunacağına da dikkat çekiliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı