Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Asker gönderme' kararına dava

  ANKA
  29.08.2006 - 15:39 | Son Güncelleme: 29.08.2006 - 16:00

  Lübnan’a asker gönderme konusu, toplumun her kesiminde tartışılırken, Avukat Kemal Vuraldoğan, Bakanlar Kurulu’nun bu konuda aldığı prensip kararını yargıya taşıdı.

  Vuraldoğan, yurtdışına asker gönderme yetkisinin TBBM’de olduğuna işaret ederek, Bakanlar Kurulu’nun böylesi bir prensip kararı alamayacağını iddia etti.

  Kemal Vuraldoğan, Bakanlar Kurulu’nun dünkü toplantısında aldığı Lübnan’a asker gönderme konusundaki prensip kararıyla ilgili olarak Danıştay’da yürütmenin durdurulması ve iptal davası açtı. Vuraldoğan, dava dilekçesinde, “Bakanlar Kurulunun Türk Silahlı Kuvvetlerini yabancı ülkelere gönderme yetkisi bulunmamaktadır” dedi. Vuraldoğan, Danıştay İdari Dava Dairelerine göre Bakanlar Kurulu prensip kararlarına karşı dava açılabileceğini belirterek, iptal gerekçelerini özetle şöyle sıraladı:

  “-Anayasanın 92 maddesi gereğince yetki TBMM’nin. Türk Silahlı Kuvvetlerini yabancı ülkelere gönderilmesi konusunda yetkisiz olan Bakanlar Kurulu’nun bu konuda aldığı prensip kararı hukuka aykırıdır ve 1701 Sayılı BM Güvenlik Konseyi kararı çerçevesinde ilke olarak BM görev gücüne Türk Silahlı Kuvvetlerinin katılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararının iptali gerekmektedir.

  -Türk Silahlı Kuvvetlerini yabancı ülkelere gönderilmesine ancak milletlerarası hukukun meşru saydığı hallerde karar verilebilir. Milletlerarası hukukun meşru saydığı bir nedenin varlığına ise ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi karar verebilir. Türkiye Büyük Millet Meclisince alınmış bir karar olmadan Türk Silahlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesine ilişkin Bakanlar Kurulunca prensip kararı alınması, davaya konu kararın neden unsuru yönünden hukuka aykırı olması sonucunu doğurur"
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı