Gündem Haberleri

  Asker dursun PKK koşulsuz silah bıraksın

  Turan YILMAZ / ANKARA
  18.08.2009 - 00:45 | Son Güncelleme:

  Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’tan hükümetin “Kürt Açılımı” için, “PKK koşulsuz silah bıraksın, asker de rutin operasyonlarını durdursun” önerisi geldi.

  “Bölge asker ve polisin dışında silahtan arındırılsın, silahlı kimse kalmasın” önerisinde de bulunan Kurtulmuş, partisinin 25 sayfalık “Kürt Açılımı” raporunu perşembe günü Diyarbakır’da açıklayacak. Kurtulmuş, “Barış ve Kardeşlik İçin Gönüllü Birliktelik” başlıklı bu raporu dün kendisiyle görüşen İçişleri Bakanı Atalay’a da iletti.

  Atalay, Kurtulmuş’a, Türkiye ile birlikte ABD ve Irak’ın oluşturduğu, Kuzey Irak yönetiminin de temsil edildiği üçlü mekanizmanın da bu süreçte etkili olduğu bilgisini verdi. “Sadece bizim değil, herkesin katkısının olduğu ortak bir proje olsun diye uğraşıyoruz. Aksi halde akamete uğrar, dejenere edilebilir” diyen Atalay, görüşmelerinin hafta sonuna kadar büyük oranda tamamlanacağını söyledi.

  Somutlaşınca da sonuçlarının açıklanacağını belirten Atalay, görüştüğü isimlerle ikinci kez bir araya gelebileceğinin de işaretini verdi.

  Kurtulmuş da sürece kimsenin “risk” ya da “rant” diye bakmaması gerektiğini belirterek, “Eğer gerçekten barış ortamının sağlanmasından bahsediyorsak, öncelikli olarak terör örgütünün koşulsuz olarak silah bıraktığını ilan etmesi lazım. Ancak bundan rahatsız olan odakların provokasyonlarına gelmemek için Türkiye’de, güvenlik güçlerinin -herhangi bir saldırı karşısında söylemiyorum- rutin operasyonlarını durdurmasının sürecin sağlıklı işlemesine katkıda bulunacağını düşünüyorum” dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı