Dünya Haberleri

DÜNYA

  Aşk virüsünde kadın parmağı

  Hürriyet Haber
  08 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 08 Mayıs 2000 - 00:01

  Dünyanın en zararlı ve en romantik bilgisayar virüsü olarak tarihe geçen ‘Aşk virüsü’nün bir genç kızın işi olduğu sanılıyor. Filipinli yetkililere göre, Manila'dan tüm dünyaya yayılarak milyonlarca bilgisayarı felç eden virüsün yaratıcı muhtemelen tüm delilleri de yok etti.

  BİRKAÇ günde milyonlarca bilgisayara sızarak gelmiş geçmiş en zararlı bilgisayar virüsü ünvanını kazanan ‘Aşk virüsü’nün bir genç kızın işi olduğu sanılıyor. Ancak Filipinli yetkililer, bilgisayar korsanının hakkındaki delilleri yok etmiş olabileceğini sanıyor.

  Dünya geçen perşembe gününden beri ‘Aşk virüsü’nü yayan şüphelinin peşinde. Amerikan Federal Haber Alma Merkezi'ne (FBI) göre izler, çıkış yeri olarak Manila'yı gösteriyor. FBI ve Filipinli yetkililer, virüsçüyü bulabilmek için zamana karşı yarış veriyor.

  Filipinler Ulusal Soruşturma Bürosu'ndan (NBI) yetkililer, yarattığı bilgisayar virüsüne ‘LoveLetter’ adını veren bilgisayar korsanının bir genç kız olduğundan şüpheleniyor. Bir yetkili bu konuda, ‘Soruşturma kamuoyunun gözleri önünde devam ettiğinden şüphelinin hakkındaki bütün kanıtları yok etmiş olmasından korkuyoruz. Operasyonun zamanlaması çok kötüydü’ dedi.

  NBI, şüphelinin kimliğini geçen cuma günü belirledi. Ancak haftasonu tatili yüzünden şüpheli hakkında bir tutuklama emri çıkartılamadı.

  Geçen perşembe günü Filipinler'in başkenti Manila'dan yollanan e-postalar ile yayılan virüsün konu bölümünde ‘ILOVEYOU’ yazıyor. Şimdiye kadar bu virüsün 9 varyasyonuna rastlandı. Bu virüslerin konu hanelerinde ise ‘Joke’, ‘Verry Funny’, ‘Mother’s Day Order Confirmation' yazıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı