Aşk virüsü dünyada bilgisayarları vurdu

Hürriyet Haber
05.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

DÜN ortaya çıkan ve elektronik posta ile hızla yayılan ‘‘I love you’’ adlı bir virüs, başta İngiltere ve Almanya olmak üzere pek çok ülkede bilgisayar sistemlerini çökertti. Türkiye'de de zarar veren virüs, İngiltere Avam Kamarası'nın bilgisayarlarını da kilitledi.

BİLGİSAYAR virüslerinin yolaçtığı teknolojik felaketlere bir yenisi daha eklendi. Dün, elektronik posta ile ortaya çıkan ve hızla yayılan ‘‘I love you’’ (Seni seviyorum) adlı bir virus, İngiltere parlamentosunun da aralarında bulunduğu pek çok kurumda bilgisayar sistemlerinin çökmesine neden oldu. Türkiye'de de bazı banka ve şirketler virüsten etkilendi.

Kaynağı henüz belirlenemeyen virüs, konu (subject) bölümünde ‘‘I love you’’ mesajı içeren bir elektronik posta ile yayılıyor. Bu elektronik postaya iliştirilmiş, ‘‘Love letter for you’’ adlı bir yazı dosyası, çalıştırıldığında, bilgisayar kullanıcısının adres listesinde bulunan herkese kendini gönderiyor. Böylece, virüs birkaç dakika içinde hızla yayılıyor.

AVAM KAMARASI ÇÖKTÜ

Aşk Virüsü, dün İngiltere'de pek çok şirketin yanısıra Avam Kamarası'nın da bilgisayar sistemlerini devre dışı bıraktı. Ana bilgisayar sistemlerine kadar bulaşan virüs nedeniyle, bilgisayar ortamındaki pek çok bilgiye ulaşmak mümkün olmadı.

Almanya'da da Aşk Virüsü, birçok şirketin bilgisayar sisteminin çökmesine neden oldu.

Dünyanın en büyük yazılım üreticisi Microsoft ve virüs programları üreten Symantec, bilgisayar kullanıcılarını yeni virüs ile ilgili olarak uyardılar. Konu bölümünde ‘‘I love you’’ yazan hiçbir mesajın açılmaması gerektiğini belirten Symantec yetkilileri, virüs programlarını bu yeni virüse göre güncellediklerini de belirttiler.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı