Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Aşk potansiyeli yükseliyor

Bugün öğle üzeri Ay yöneticisi olduğu Yengeç burcuna giriyor. Böylece ev ve aile kavramları önem kazanacak.

Uzay, teknoloji ve bilimsel gelişmeler bildiğimiz maddenin ötesini araştırmaya yönelebilir ve bilinçaltının araştırılması ön plana çıkabilir. Sanat ve yaratıcılığa yönelik sürpriz gelişmelerin ortaya çıkacağını işaret eden gökyüzünün bu konumu aynı zamanda özgür duyguların açığa çıkacağını, aşk potansiyelinin yükseleceğini gösteriyor.

Hayvanların aklı var mı

Genelde şöyle bir kanaat vardır; ‘Hayvanlar, iç güdüleriyle davranırlar. İnsanlar gibi düşünerek hareket etmezler.’ İyi de bunu neye dayanarak söylüyorsun. Hayvanların düşünüp düşünmediklerini nereden biliyorsun?

Kargalar cevizi nasıl kıracaklarını iç güdüsel olarak mı, biliyorlar? Havada yükselip yükselip çimenlerin ya da toprağın değil de betonun üzerine cevizi bırakıp kırıyorlar!

Yaban domuzlarının yavrularını nasıl eğittiklerini biliyor musunuz? Tarlalardaki başakların olgunlaşmaya başladığı sırada yavrulayan yaban domuzları, bebeklerini tek sıra halinde dizip kendisi en önde özel bir ses çıkartarak tarlaya dalıyor.

Çünkü, bebeklerin kolay bulabilecekleri hazır yiyeceğin olduğu bir yer, tarla. Bu sırada arada bir arkasına dönüp bakıyor. Sıradan çıkan var mı, diye?

Şayet biri sırayı bozmuşsa hemen yanına gidip bir burun atıp yavruyu cezalandırıyor ve sıraya koyup en baştaki yerini gidip alıyor. Bu arada çıkardığı sesler de çok ilginç. Aniden tehlike sesi çıkartıp koşmaya başlıyor.

Hem de ortada tehlike falan olmadığı halde.

Sonra da yavruların peşinden, koşup koşmadıklarına bakıyor. Koşmayan biri varsa, hemen geri dönüp burnuyla bir o tarafa bir bu tarafa savurup yavruyu bir güzel pataklıyor. Böylece ne yapması gerektiğini öğretiyor. Ve bütün bunları iç güdüsel yapıyor!

Peki İngiltere’deki süt çalan hırsız güvercinlere ne diyeceksiniz?

Ya kediler için ne diyeceksiniz? Şimdiye kadar tanıdığım, izlediğim ne kadar kedi varsa, hepsinin karakterleri başka başkaydı.

Tıpkı insanlar gibi.

Kimi tembel, kimi titiz, kimi oyuncu, kimi hımbıl, kimi çok zeki, kimi aptal.

Kedilerin ortaya koyduğu davranışlar üzerine öyle ilginç olaylar var ki, bunların hepsini yazmaya kalksam herhalde kitap olur.

Fakat, birini anlatmadan geçemeyeceğim. Bir arkadaşımın komşusu gelip evdeki fareyi yakalasın diye kedisini ödünç ister. Mutafağa girip kediyi bırakır.

Kapının kolu olmadığı için yukarıdan çengelle kapatıp kendisi de balkona çıkar ve kediyi gözlemeye başlar. Kedi önce tezgahın üzerine oradan da buz dolabının üzerine sıçrayıp patisiyle kapının çengelini bir güzel açıp aşağı atlar ve dışarı çıkar.

Bunu gören komşu sinirlenip kediyi kaptığı gibi arkadaşıma geri getirir ve ‘bu kedi aptal, fare yakalayacağına kapıyı açıp dışarı çıktı’ der.

Şimdi bu kedi içgüdüsel olarak mı böyle davrandı yoksa bir aklı var mı?
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI