Dünya Haberleri

  Aşk olmadan seks ihanettir

  Hürriyet Haber
  27.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16’ncı Benedikt, kadın ile erkek arasında koşulsuz sevgi olmadan yaşanan seksin ticari bir meta olma riski bulunduğunu belirtti.

  Vatikan’ın başına geldikten sonra yayınladığı ilk dini belgede Papa, hayırseverlik ve ilahi sevgi ile erotik aşk arasındaki ilişkiyi ele aldı, evlilik içinde dini duyguları yozlaştırmadan "eros"a yani tensel sevgiye de yeşil ışık yaktı. Geçmişte Hıristiyanlığın erotik sevgiye karşı çıktığı için eleştirildiğini kabul eden 79 yaşındaki Papa, sevgisiz tensel aşka yönelmenin de bir ihanet olduğunu belirtirken, "eros" ile Yunanca, şartsız, tinsel ve çıkarsız Tanrı sevgisi anlamına gelen "agape"yi karşılaştırdığı belgede özetle şu görüşlere yer verdi:

  Günümüzde "sevgi" en çok kullanılan ve en çok suistimal edilen kelimelerden biri oldu. Vatan sevgisi, iş sevgisi, arkadaş sevgisi, ebeveyn ve çocuklar arasındaki sevgi, komşu sevgisi ve Tanrı sevgisinden konuşuyoruz. Ancak biri özellikle öne çıkıyor. Beden ile ruhun ayrılmadığı kadın ve erkek arasında olan ve dayanılmaz mutluluk vaadeden sevgi.

  Bedenin yüceltildiği çağdaş yorum ihanettir. Eros, salt sekse indirgendiğinde satın alınabilen ya da satılabilen bir emtiaya dönüşüyor ya da insan bir emtia halini alıyor.

  Devlet belki din empoze edemez ancak dini özgürlükleri ve farklı dinler arasındaki uyumu garanti etmelidir. Hıristiyan inancının sosyal ifadesi olan kilise, bağımsızdır ve devletin tanıması gereken inanç üzerine kurulmuş bir toplumdur.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı