Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Aşk-ı Muhabbet başlıyorrrr Deniz İstanbul’a uçuyorrrrrrrr

Hafta arası artık İzmir ile özdeşleşmiş olan Deniz Restoran’daydık. Fasl-ı Şahane’nin yaratıcısı, fizik öğretmeni, eğitimci Sinan Kuzucu, Lümen Aydınlatmanın sahipleri Semra-Ahmet Çetinün ve ben.

Restoranın genç patronları, Ercan ile Metin çok yakında, Deniz markasını İstanbul’da da olacağını söylediler. Vestel’in sahibi Ahmet Nazif Zorlu’nun, dev binasının içinde. Onlar adına ben de sevindim. Çünkü Deniz gerçekten kalitesiyle, her zaman İstanbul ile yarışacak bir restoran. Yemekte Sinan yeni projelerden söz etti. Müthiş enerjisi var adamın. Bu arada Sinan, “Her projemi önce sana okeyletiyorum. Uğuruna da inandığım için, bu projeyi de ilk kez senin yazmanı istiyorum” dedi. Hoşuma gitmedi değil...
Her şey Türk Sanat Müziği için
İki dev isim yan yana. Emel Sayın ve Ahmet Özhan. Muhteşem projenin adı Aşk-ı Memnu. Kuzucu “Her şey Türk Sanat Müziği için, bu müziği çok seviyorum” diyor. Bundan önce yaptığı iki proje de, ‘DEVLERİN BÜYÜK BULUSMASI’ ve ‘FASL-I SAHANE’ büyük ilgi gördü. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da konserler kapalı gişeydi. Salonlar hınca hınç doldu. Bir çok kuruluş ödül yağdırdı. İki proje de, Hürriyet Gazetesi’nin Altın Kelebek Ödülü’nü aldı. Birçok seyircinin, konserlerde ağladığına tanık oldum. Sinan “Türk Müziğine çok büyük bir özlem vardı. Bu durum beni hem cok mutlu etti. Hem de yeni projeler hazırlamam için, beni kamçıladı. Bu yıl da, dikkat çekici bir proje hazırlamak için, uzun zamandır düşünüyordum” diyerek yeni projesiyle ilgili heyecanla şöyle konuştu;  
“Bu düşüncemi Emel Sayın’a açtım. Gecen yıl yaptığım Fasl-ı Şahane projesinde kardeşinin vefatından dolayı yer almadı. Bu projemde onun da olmasını çok istedim. Emel Sayın ile birlikte birçok alternatif ürettik. Nerdeyse her gün konuşmaya başladık. Sonunda Emel Sayın ve Ahmet Özhan’ın birlikte yer alacağı ikili şov olmasına karar verdik. Bunun için Emel Sayın, Ahmet Özhan‘ı aradı. İstanbul Çırağan Otelde buluştuk. Ben Emel Sayın’ı yıllardır yakından tanıyorum. Ama Ahmet Özhan ile ilk defa bir araya geldik. Kendisi, çok farklı özellikleri olan, esprili oyun gücü yüksek bir kişi. Kırdı geçirdi o gün bizi.”
 Her şarkıya bir hikaye
Sohbet geceye uzamış. Sonunda müzikal havasında bir birliktelik doğmuş. Her şarkıya uygun bir hikaye yazılmasına karar verilmiş. İki dev sanatçı kısacası Aşk-ı Memnu’da oynayacak ve söyleyecek. Bu ikiliye pek çok genç isim de sahnede eşlik edecek. Şarkı söyleyecekler. Dans edecekler. Kısacası Türk Sanat Müziği’nin ölmeyen eserlerini bir tiyatro, müzikal havada, sahnede sunacaklar. İlk müzikal konser 19 Mart Ankara. Anadolu Konser Salonu’nda. İkincisi İstanbul Maslak TİM’ de. İzmir için yer sıkıntısı var. İnşallah çözülür. Aşk-ı Memnu’nun sponsorları arasında yine iki İzmir firması var. Mobilyada bir star marka By Kepi ve Lümen Aydın-latma...

Foça’da kaldırım işgali

Köşenizde, okuyucularınızdan gelen sorunlara yer verdiğiniz için takdirle karşılanıyorsunuz. Bizim için yaz-kış hiç değişmeyen bir sorunu size aktarmak istiyorum. Dilerim ilgililerin dikkatini çekerim. Eski Foça, Küçükdeniz Sahil Caddesi (Reha Midilli Caddesi), çift yönlü araç trafiğine açık yolda, bir restoran tarafından, yolun en az üçte birine çim halı serilerek, masalar yerleştirilmiş. Birisi aracıyla oturanlara dalsa hesabını kim verecek?... Aynı caddede, İsmet Paşa Çeşmesi ve yanında restore edilmiş bir taş ev var... İki anıtın (bu yapılar anıttır) önünde yine trafiğe açık caddede, bir büfenin masa, şemsiye ve buzdolapları var. Hem tehlike yaratıyor, hem de anıtları perdeliyor. İşyerleri kaldırımları, belediyenin izni ile işgal edebilirler. Ama araç trafiğine açık yol, hiçbir şekilde işgal edilemez.
Dikkatlerinize sunar, başarılarınızın devamını dilerim. Saygılarımla. Orhan Bayol

Onur mücadelesi veriyor

Sayın Şenay Hanım, 33 yıllık gazetecilik yaşamınızda onurunuzla, şerefinizle ve kalemşörlüğünüzle, yazmış olduğunuz yazılardan dolayı haklıdan yana, dürüstten yana, ezilenden yana olduğunuzdan, sizi tebrik ederim. Gazetecilik yaşamınızda üstün başarılar dilerim. Efendim gelelim esas konuya; Adım soyadım Hüseyin Akbulut. CHP Bayındır meclis üyesi, aynı zamanda Çırpı Doğan Spor Kulübü Başkanıyım. Takımımız federasyona kayıtlıdır. İzmir kazalararası birinci amatör kümede (012352) tescil numarasıyla mücadele etmektedir. 56 yıldan bu yana, spor faaliyetleri yapmakta olan, Çırpı Doğan Spor, onur mücadelesi veriyor. 29-Mart-2009 yerel seçimleri öncesi, Belediye olan Çırpı Beldesi, çıkan Belediyeler yasası sonucu bu hakkını kaybetti.
Sıkıntılı güler başladı
Bayındır Belediyesi’ne bağlandı. Bayındır Belediyesi’ne bağlanan, Çırpı beldesinin himaye ettiği, Çırpı Doğan Spor’da da sıkıntılı günler başladı. Belediye meclisinde, spor yardımı kararı alındı. Bayındır Spora yardım verildi. Ama bize yok. Bizim forma ve kramponlarımız yok. Oyuncularıma sağdan soldan aldığım forma ve ayakkabı ile maça çıkarıyorum. Çok ama çok zor durumdayız. Sıkıntılarımız sayfalarca. Geleceği hayli parlak oyuncularımız var. Ama bu sorunlar altında rahat oyun sergileyemiyorlar. Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, kapatılan belediyelerde ki vatandaşlarımız hiçbir konuda mağdur edilmeyeceğini söylemişti. Tam tersi. Lütfen Çırpı’nın durumunu gelsin görsün. Siz de yaramıza merhem olun. Kangren oluyor artık.

Cinnabon Türkiye’de

Asya, Afrika, Kanada, Amerika ve Avrupa’nın pek çok eyaleti, ya da şehrinde hayli popüler olan Cinnabon tatlısı, şimdi de İzmir’de. Gökhan Oktay adlı bir müteşebbis tarafından, Çiğli Kipa içinde ilk şubesi açıldı. Oktay, Bodrum, Çeşme, Alsancak’da da yeni şubeler açacağını söyledi. Aslen Kanada’dan çıkan Cinnabon tatlısı, hayli lezzetli. Tarçınla sıvanan hamurlar rulo hale getiriliyor. Özel fırınlarda mayalanıp, pişiriliyor. Sıcacık tatlıların üzerine de Amerikalıların İCE ya da Glaze dedikleri özel bir sos sürülüyor. Üzerine de çeviz kırıkları ilave ediliyor. Meraklılara duyrulur..  

X