Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Aşk Gemisi'ne Türk makinist

  Hürriyet Haber
  24 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 24 Nisan 1998 - 00:01

  Almanların dünyaca tanının tur gemisi Europa, 400 yolcusuyla Antalya'ya geldi. Antalya Limanı'na yanaşan 200 metre boyundaki 13 katlı dev geminin başmakinisti, Osman Türüt adlı bir Türk. Eski bir milli güreşçi olan Türüt'ün yanı sıra gemide 6 Türk personel daha görev yapıyor.

  1969-1971 yılları arasında güreş sporu yapan ve Grekoromen Güreş Milli Takımı'nda yer alarak Türkiye'yi temsil eden Türüt, 1985 yılında macera olsun diye girdiği gemiden bugüne kadar ayrılmadığını söyledi. Yaklaşık 25 yıldır Almanya'da olduğunu belirten Türüt, 13 yıl önce dünyayı gezmek düşüncesiyle geminin sahibi olduğu Hapag Lloyd Firması'na başvurduğunu, makinistlik kursu alıp çalışmaya başladığını, Miami'den Singapur'a kadar birçok ülke ve şehir gezdiğini anlattı.

  Bir dönem televizyonda yayınlandığı sırada beğeniyle izlenen ‘‘Aşk Gemisi’’ adlı dizideki turistik geminin bir benzeri olan 600 yolcu kapasiteli ‘‘MS Europa’’ çeşitli uluslardan 400 yolcusuyla dün Antalya Limanı'na demirledi. İtalya'nın Cenova Kenti'nden yola çıkan ve Rodos Adası'ndan sonra ikinci durak olan Antalya'ya gelen gemi, kentte büyük ilgi gördü. 200 metre boyunda, 32 metre genişliğindeki dev gemide, Alman, Filipinli, Koreli ve Türk personel çalışıyor.

  Bütün dünyayı gezdi Antalya'ya demirleyen ‘‘Europa’’ adlı turistik geminin Türk makinisti Osman Türüt, eski bir milli güreşçi. 13 yıl evvel dünyayı gezmeye karar vererek denizci olmuş. Osman Türüt, dünyada gezmediği çok az yer kaldığını söylüyor. 200 metre boyunda, 32 metre genişliğindeki modern turistik gemi, Antalya'da büyük ilgi gördü.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı