Gündem Haberleri

  Asırlık binlerce zeytin yandı

  CİHAN
  30.07.2015 - 11:41 | Son Güncelleme:

  Aydın'da dün zeytinlik alanda yangın çıktı. Vatandaşlar alevleri söndürmek için de seferber oldu. Ellerinde küreklerle ve su bidonlarıyla çıra gibi yanan zeytin ağaçları arasında mekik dokuyan köylüler, asırlık zeytin ağaçlarının yanmasını önleyemedi. Dedelerinden kalan zeytinlikleri kapkara toprağa dönen kadınlar gözyaşları içerisinde "Güzel anam, şeker anam.... Kıymetlerini bilmedik..." şeklinde ağıt yaktı

  Yangın dün öğleden sonra Dalama Mahallesi’nde meydana geldi. Çıkış sebebi henüz netlik kazanmayan tarım -arazisi yangınında 50 dönüme yakın zeytinlik alan yandı. Dedelerinden kalan asırlık zeytinlerin cayır cayır çıra gibi yanışını yaşlı gözlerle, ağıtlar yakarak izlediler. Kuru otların tutuşmasıyla yangın kısa sürede dağlık alanda yayıldı. Yangına 1 helikopter, 4 arazöz, 4 su tanker, 1 grayder, 1 kepçe ve Aydın Büyükşehir Belediye İtfaiyesi de katıldı.

  Helikopter yangına havadan suyla müdahale ederken zeytin bahçelerinin sahipleri de küreklerle yanan zeytinlere toprak attı. Traktörlere yükledikleri bidonlarla su taşıyan tarla sahipleri, tek tek yanan ağaçları söndürmeye çalıştı. İçin için yanan ağaçların tepelerine çıkan vatandaşlar, ağaçların gövdelerinin içine su dökerek yanan zeytin ağaçlarını söndürmek için çabaladı.

  Asırlık binlerce zeytin yandı

  Tarlasındaki tüm zeytinleri yanan Şerafettin Uğurlu da elinde kürekle yanan zeytinlerini kurtarmak için çabaladı. Yanan zeytin ağaçlarının gövdelerine kürekle toprak atan Şerafettin Uğurlu, tüm zeytinlerinin yandığını söyledi. Dedelerinden kalan zeytinlikleri yanan kadınlar da kapkara olan zeytinlik alanlarda gözyaşları içerisinde "Güzel anam, şeker anam.... Kıymetlerini bilmedik..." şeklinde ağıt yaktı.

  Asırlık binlerce zeytin yandı

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı