AYDIN HABERLERİ

Asırlık Amale Pazarı Teknolojiye Yenik Düştü

IHA
04 Ekim 2015 - 13:26Son Güncelleme : 04 Ekim 2015 - 13:27

ASIRLIK AMELE PAZARI

IHA

Gelişen teknolojiye paralel olarak hayat şartlarının da her geçen gün değiştiği dünyada ‘Ekmek aslanın ağzından midesine indi’ sözlerinin kanıtı pek çok alanda yaşanmaya başladı. Teknoloji pek çok alanda hayatı kolaylaştırırken, bazı sektörleri de zor duruma düşürdü. Aydın İstasyon Meydanı’ndaki asırlık Amale Pazarı’nın müdavimleri artık çalışmaktan değil gün boyu iş beklemekten yorulur hale geldi.
Beden gücü ile çalışanların taşımacılık işinden, odun kırmaya, çapa yapmadan bahçe temizleme işine kadar her türlü işi yapanların her gün sabah erkenden gelip bekledikleri İstasyon Meydanı’ndaki amele pazarının müdavimleri işsizlikten dert yandı. Her gün sabah ‘Birileri iş söyler’ ümidiyle erkenden İstasyon Meydanı’na gelip beklemeye başlayan ameleler bir çok gün hiç iş yapmadan evlerine döndüklerini belirterek gençlerin okuyup kendilerine meslek edinmelerini tavsiye ettiler.
“Aslında hamallık da maharet isteyen iyi bir meslek idi” diyen amele pazarının en eskilerinden 65 yaşındaki Hasan Özcan, “Yaklaşık 50 yıldır kimisine göre işçiler mekanı, kimisine göre amale pazarı olarak bilinen bu mekanda bekleyip burada bize iş verenlerden kazandığımız para ile evimi geçindirip çocuk-çoluğun rızkını temin ediyorum. Eskiden ev taşımasından, odun kırma işine kadar her şey beden gücü ile yapılırdı. İnşaatlarda beton kova kürek ile dökülürdü. Şimdi her işi yapan makine çıktı. Bizler iş bulmaz olduk. Yaptıracak işi olan da Aydın’da böyle bir işçi pazarı olduğunu bilmiyor. Ne iş arayan işi olanı buluyor ne de işi olan çalışacakları buluyor. Belediye’den burada iş arayanlar için bir mekan talep ediyoruz” dedi.
“ARTIK ÇALIŞMAKTAN DEĞİL İŞ BEKLEMEKTEN YORULUYORUZ”
Aydın’daki amale pazarının bundan 50 yıl önce çok meşhur bir yer olduğunu ve her gün sabah yüzlerce kişinin bu alandan işe gittiğini belirten Seyfettin Dal ise, “Buraya yaz kış sabah hava aydınlandığında gelir akşama kadar iş veren bir i çıkar mı diye bekleriz. Eskiden özellikle okulların açılış ve kapanış dönemlerinde işler çok yoğun olurdu. Ev taşıyanlar, kış öncesi kışa hazırlık yapanlar bizleri bulurdu. Bu yıl çok günler siftah bile yapmadan eve dönüyoruz. Artık çalışmaktan değil de iş beklemekten yorulur duruma düştük” dedi.
“KİMİ GÜNEŞLENDİĞİMİZİ SANIYOR”
Yeni neslin asırlık geçmişi olan amele pazarını bilmediğini ve bazılarının kendilerini meydandaki yeşil alan ve banklarda güneşlendiğini zannettiğini belirten Bahri çakar, “Asırlık amele pazarı unutulduğu için bir çok kişi bizim burada iş beklediğimizi bilmiyor. Belediye ayakkabı boyacılığı yapan kardeşlerimize bile mekan verdi. Bizlere de burada bir mekan verirse veya güneş ve yağmurdan korunacak bir örtülü yer tahsis ederse belki işler açılır” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Asırlık Amale Pazarı Teknolojiye Yenik Düştü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Ekim 2015 tarihinde saat 13 26’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Asırlık Amale Pazarı Teknolojiye Yenik Düştü haberi güncellenecektir.

  AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:33
  • Guneş
   06:19
  • Öğle
   13:23
  • İkindi
   17:08
  • Akşam
   20:07
  • Yatsı
   21:38
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı