Gündem Haberleri

  Asırlık ağacın gövdesinde define aradılar

  AA
  10.09.2013 - 11:22 | Son Güncelleme:

  Düzce'de define meraklılarının 20 asırlık anıt ağacın gövdesini keserek hazine aradığı ortaya çıktı.

  Türkiye'nin her bölgesinde tarihi kalıntıları, altın ve sikkeleri, değerli eşyaları bulmaya çalışan define avcıları, ilginç bir yöntemle 2 bin yıllık adi porsuk cinsi ağacın gövdesinde hazine aradı.

  Yığılca Orman İşletme Müdürlüğü Karagöknar Orman İşletme Şefi Ali Kabaoğlu, şefliğini yaptığı bölgede iki tescilli anıt ağaç bulunduğunu, ağaçlardan birinin 300, diğerinin ise 2 bin yaşında olduğunu söyledi. Adi porsuk cinsi 20 asırlık ağacın yaşını belirlemekte zorlandıklarını ifade eden Kabaoğlu, anıt ağacı korumak için çabaladıklarını belirtti. Ağacın geçmişinin yazılı tarihin başlangıcına kadar uzandığını vurgulayan Kabaoğlu, "Tarihi bir değeri olduğu için geçtiğimiz Ramazan Bayramı arifesinde define avcıları, ağacın içini ve dibini oyarak define aramışlar" dedi.

  Kabaoğlu, konuyla ilgili hukuki işlem başlatıldığını, faillerin bulunması için çalıştıklarını anlatarak, "Ağacın üzerindeki kesikleri ve dibindeki oyuğu bayramdan sonra fark ettik. Bayramda yapıldığı için kimse duymamış ve görmemiş. Tarihe tanıklık etmiş, çok yaşlı bunun gibi anıt ağaçlara zarar verildiğinde insanın içi gidiyor. Bu ağaç tarihe tanıklık etmesinin yanı sıra çok nadir bulunan ve çok yavaş büyüyen bir ağaçtır" ifadelerini kullandı.

  Kabaoğlu, tarihi ağaç hakkında şu bilgileri verdi: "Muhtemelen üzerine bir yıldırım düşmüş ve ana gövde parçalanmış. Buna rağmen 3 yerden filizlenerek yaşamaya devam etmiş. Ağacın çapı 132 santimetre, boyu da 29 metre civarındadır. Ağacın 20 asırlık olduğunu bilen define avcıları, sanırım yaşına aldanarak burada hazine olabileceğini düşündüler. Ağacın bir bölümünü keserek kapak çıkartmışlar. Doğal olarak ağacın içinden hazine değil, çürümüş organizmalar çıkmış. Bu ağacın maddi bir değeri yoktur hatta kesseniz odun bile olmaz. Tarihe tanıklık etmiş bir ağaca zarar vermek için insanlıktan nasibini alamamış olmaları lazım." Kabaoğlu, ağacı yaşatmak için kesilen bölümü ahşap macunlarıyla kapatacaklarını sözlerine ekledi.

  Etiketler: düzce , asırlık ağaç
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı