KÜTAHYA HABERLERİ

Aşırı Yağışlar Ve Eriyen Kar Suları, 15 Bin Dekar Ekili Alanda Zarara Yol Açtı

IHA
26.02.2015 - 17:37Son Güncelleme :

1-SİMAV GÖLE DÖNÜŞTÜ(AŞIRI YAĞIŞ YÜZÜNDEN SİMAV OVASI GÖLE DÖNÜŞTÜ) 2-SİMAV GÖLE DÖNÜŞTÜ-1(15 BİN DEKAR BUĞDAY EKİLİ ALAN SULAR ALTINDA KALDI) 3-SİMAV GÖLE DÖNÜŞTÜ-2(ZARAR 1,5-2 MİLYON TL DOLAYINDA) 4-SİMAV GÖLE DÖNÜŞTÜ-3 (SİMAV ZİRAAT ODASI BAŞKANI KADİR BÜTÜNER)

IHA

Kütahya’nın Simav ilçesinde yılbaşından bu yana etkili olan kar ve yağmur, verimli topraklarıyla ünlü Simav Ovasındaki 15 bin dekar buğday ekili alanlarda zarara neden oldu.
Simav’a bağlı Gölköy Muhtarı Mehmet Türk, 18 bin 500 dekarlık kurutulmuş göl arazisindeki 15 bin dekar buğday ekili alanın sel suları altında kaldığını bildirdi.
Zararın tespiti ve borç ertelemesi için Kaymakamlık Makamına müracaatta bulunduklarını bildiren Muhtar Türk, “İlçe Tarım bölgeye geldi. Sular altında kalan buğday ekili alanda inceleme yaptı, borç ertelemesi için valiliğe durumu bildireceklerini bildirdi. Sonucu bekliyoruz” dedi.
Aşırı yağış ve yüksek kesimlerdeki karların erimesi sonucu oluşan sel sularının Simav Ovasını göle dönüştürdüğünü ifade eden Muhtar Türk, “Şu anda buğday ekili alanlarımız 1960 yılında kurutulmuş göl arazisi. Yani buğday ekili alanlarımız önceden göldü. Göl 1960 yıllarındaki eski haline geri döndü” dedi.
Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, son iki ayda etkili olan kar ve yağmur yüzünden Simav Ovasındaki yaklaşık 15 bin dekarlık buğday ekili alanın sular altında kaldığını söyledi. Bütüner, “Simavlı çiftçinin selden dolayı yaklaşık 1,5 veya 2 milyon TL dolayında zararı var. Borçlarının ertelenmesini bekliyoruz. Ayrıca yüksek kesimlerdeki karların bir bölümü daha erimedi. Sel sularının ekili alanlardan çekilmesi Haziran ayını bulur. Yani çigtçinin yeniden ekim yapması artık zor” şeklinde konuştu. (MY-EFE)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kütahya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kütahya ilinden Aşırı Yağışlar Ve Eriyen Kar Suları, 15 Bin Dekar Ekili Alanda Zarara Yol Açtı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2015 tarihinde saat 17 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aşırı Yağışlar Ve Eriyen Kar Suları, 15 Bin Dekar Ekili Alanda Zarara Yol Açtı haberi güncellenecektir.

  KÜTAHYA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:58
  • Guneş
   07:40
  • Öğle
   12:56
  • İkindi
   15:34
  • Akşam
   17:51
  • Yatsı
   19:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı