SAMSUN HABERLERİ

"Aşırı ve yetersiz beslenme kanser riskini artırıyor"

AA / Mehmet Kumcağız
13.12.2014 - 12:29Son Güncelleme :

- OMÜ Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Özenoğlu: - "Günümüzde aşırı ve yetersiz beslenme kanser riskini artırmakta. Dengeli, sağlıklı ve bilinçli beslenme birçok hastalıktan korunmak için çok önemli"

YEREL HABERLER SAMSUN

AA / Mehmet Kumcağız

SAMSUN (AA) - Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Aliye Özenoğlu, aşırı ve yetersiz beslenmenin kanser riskini artırdığını, dengeli, sağlıklı ve bilinçli beslenmenin birçok hastalıktan korunmak için çok önemli olduğunu bildirdi.

Özenoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada her yıl 7,1 milyon kişinin kanser nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi.

Kansere yakalanma nedenlerinin genellikle beslenme kaynaklı olduğunu belirten Özenoğlu, şöyle devam etti:

"Kanserin oluşumunda genetik, hormonal ve beslenme gibi birçok etken var. Araştırmalarda, posadan zengin beslenen toplumlarda, kolon rektal denen kanser çeşidinin daha az görüldüğü saptanmıştır. Posa, bağırsaklarda et ve yağ tüketimiyle artan mutajenleri azaltır, kendi yapısına alıp kimyasal tepkimelerle zararsız hale getirir. Saflaştırılmış tahıl tüketimi, meyvenin posasının arındırılarak suyunun tüketiliyor olması, bağırsakların az çalışmasına neden olur. Burada biriken artıklar kanser yapıcı moleküller oluşturabilmektedir. Şişmanlarda normal kişilere göre özellikle meme, kalın bağırsak, rektum, kan kanserleri daha fazla görülür. Genellikle şişmanlık, çok yağlı besinlerin tüketilmesi sonucu oluşur."

- "Beslenme biçimi hastalanma riskini artırmakta"

Doç. Dr. Özenoğlu, kadınlarda oluşan yağlanmanın östrojen hormonu salınımını artırdığına, ilerleyen süreçlerde göğüs ve rahim kanserine zemin oluşturduğuna dikkati çekti.

Sağlıklı bir yaşam için tüketilen besinlere ve hazırlanışlarına özen gösterilmesi gerektiğine dikkati çeken Özenoğlu, şunları kaydetti:

"Günümüzde aşırı ve yetersiz beslenme kanser riskini artırmakta. Dengeli, sağlıklı ve bilinçli beslenme birçok hastalıktan korunmak için çok önemli. Nemli ve sıcak yörelerde iyi saklanamayan yağlı tohumlar, tahıl ürünleri, kuru baklagiller, salamura edilmemiş peynir, kurutulmuş meyveler zaman içinde küflenebiliyor. Küflerin bir bölümü toksinleri üretir. Bu toksinlerden bazıları da kanser oluşumuna neden olabiliyor. Unutmamak gerekir ki yaşam süresi insanların genetik yapısına, beslenme ve yaşam biçimiyle, içinde yaşadığı çevre koşullarına göre değişiyor. Beslenme biçimi hastalanma riskini artırmakta ve yaşam süresinin kısalmasında önemli etken. Hastalık riski doğum öncesinden başladığından ve sonraki yıllarda yerleşmiş hatalı alışkanlıkların değiştirilmesi güç olduğundan yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme kurallarına her dönem uymak gerekir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Samsun haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Samsun haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde "Aşırı ve yetersiz beslenme kanser riskini artırıyor" haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  SAMSUN NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:07
  • Guneş
   06:49
  • Öğle
   12:30
  • İkindi
   15:26
  • Akşam
   17:49
  • Yatsı
   19:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı