"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Aşırı tüylerden hayata küstüm

Sevgili ablacığım, 25 yaşında evli bir hanım okurunuzum. Derdim ise yüzümde çenemde ve dudak üstündeki aşırı tüyler. Bu yüzden hayata küstüm diyebilirim. Eşimle bile aramız açıldı. Ağda yaptım, daha beter oldu. Tüy dökücü krem kullandım, çok çirkin çıktı. Cımbızla başa çıkamıyorum. Lütfen bana güvenilir bir metot söyleyin. Şu lazer epilasyonu çok duyuyorum, ama çekiniyorum. Bu konuda bilgi verebilir misiniz? Gerçekten lazer zararlı bir yöntem mi? Alınan tüyler yeniden çıkar mı? Çıkmaması için ne yapmalı? Güzellik enstitülerinde her şey çok pahalı. Bildiğiniz iyi bir enstitü var mı? Yalvarırım yardım edin. Bir hayat kurtaracaksınız.

<ı>á RUMUZ: TÜYLERİM KABUSUM


Sevgili kızım, köşemde sık sık son yıllarda ağrısız ve acısız olarak uygulanan lazer epilasyon hakkında bilgi vermeye çalışıyorum. Lazer zaten son yılların tıp alanında en çok kullanılan ve yararlanılan yöntemi. Örneğin ben gözümden lazer ile operasyon geçirdim. Önemli olan bilgili ellerde ciddi uzmanlar tarafından kullanılması. Senin gibi birçok okurumdan lazer epilasyon konusunda endişeli mektuplar alıyorum. Bu nedenle uzmanına danışarak bu konuda sizlere bilgi vermeye çalışıyorum.

"Tıbbın önemli teknolojik buluşlarından olan lazer, son 30-40 yıldır gelişerek birçok alanda (göz ameliyatlarından diş dolgusuna kadar) güvenle kullanılmaktadır. Bu kullanım alanlarından biri de lazer epilasyondur. Doğru vakada doğru doz seçilerek güvenli kullanım sağlanır. Lazerin epilasyon amaçlı kullanımda kanserojene rastlanmamıştır. Lazer epilasyon, ışık enerjisi ile istenmeyen tüylerin yok edilmesi prensibine dayanır. Deri yüzeyinden gönderilen lazer ışını, kıl kökündeki i melanin pigmenti tarafından emilir, çevre dokuya zarar vermeden cildi geçerek seçici olarak kıl kökünde yoğunlaşır, burada ısı oluşturur ve kıl kökünü kalıcı olarak tahrip eder. İşlem genel olarak ağrısızdır. İşlemden sonra bazı aşırı hassas ciltlerde birkaç gün kızarıklık, hafif kabuklanmalar olabilir. Lazer epilasyonda kullanılan cihazlar Amerika veya Avrupa sağlık daireleri tarafından onaylanmış olup, herhangi bir sağlık riski yoktur.

Kalıcı olması, yok denecek kadar az acı oluşturması, kısa sürede büyük alanlarda uygulanabilmesi, diğer üstün özellikleridir. Lazer epilasyon 12 yaşından itibaren koyu renkte kıla sahip herkese uygulanabilir. Lazer epilasyon uygulaması sonucu ciltte kızarıklık görülse de, uygulamayı takip eden birkaç saat içerisinde tamamen normale döner. Ancak aşırı hassas ciltlerde veya aşırı doz verildiğinde, hafif kızarıklık sürse de tedavi ile düzelir."

* Doç. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu’nun sahibi olduğu Epiderm Lazer Epilasyon, Hürriyet Güzin Abla köşesi okurlarına indirim uygulamakta. (0212) 233 16 36; epiderm@epiderm.info

Kitap okumayı çok seviyorum ama kitabım yok

Sevgili Güzin Abla, 13 yaşındayım. 7.sınıfa gitmekteyim. Kitap okumayı çok seviyorum; ancak ailemin maddi durumu yüzünden sık sık kitap alabilme imkanım olmuyor. Sizin aracılığınızla okurlarınıza seslenmek istiyorum. Bana kitap yardımı yapmaları beni çok mutlu edecektir. Eğitimime yardımcı olacak kitaplar, roman ve her türlü kitap olabilir. Adresim, Fatih Mahallesi 1511 Sk. No: 1/1 Tarsus/ İçel

<ı>á GİZEM BAŞKEN
Sevgili kızım, ne mutlu ki senin yaşında, pek çok genç insanın televizyona mahkum olduğu ve kitap okumayı aklına bile getirmediği bu dönemde, kitap aşkı içindesin. Kitap sevgisi gerçekten insanın içinden gelen ve çocukluktan, yaşlılığa kadar hiç yok olmadan süren bir sevgidir. Umarım bu sevgiyi hiç kaybetmezsin. Okurlarımın sana beklediğin ilgiyi göstereceklerinden eminim.

"Bağlanmak için ten teması şart" diyor

Sevgili Güzin Abla, bu konuyu çok yakın olmamıza rağmen anneme bile açamadığım için sana yazmaya karar verdim. 16 yaşımdayım, 6 ay önce biriyle tanıştım arkadaş olduk. Benden 5 yaş büyük. Bu dönemde ayrılmamıza rağmen birbirimizden ayrı kalamadık, sürekli aradık. Dayanamayıp yeniden başlamaya karar verdik. Sevdiğim genç birbirimize daha çok bağlanmamız ve birbirimizi mutlu edebilmemiz için ten temasının mutlaka olmasını istiyor. Ben de karşı değilim, ama bunun sadece eşim olacak kişiyle yaşanmasını tercih ederim. Ben istemiyorum dediğimde ısrar etmiyor, ama onu üzmek ve kaybetmek de istemiyorum. Acaba ona hayır demem ilişkimizi zedeleyebilir mi? Ya da böyle bir şey istemesi, bana karşı ciddi olmadığını mı gösteriyor? Bu soruyu uzun zamandır kendime soruyorum. Bazen evet cevabını alsam da, onu sevdiğim için ayrılamıyorum. Her şeye rağmen yanlış düşünüyor olma ihtimalimin de bulunduğu aklıma geliyor. Bu konuda elbette daha çok bilgisi olan ve beni gerçekten anlayacağını umduğum tek kişi sizsiniz. Cevabınızı dört gözle bekleyeceğim.

<ı> RUMUZ: KEDY


Canım kızım, bir kere 16 yaşındasın. Gerçek anlamda bir ilişki kurmak için çok küçüksün. Cinselliği yaşamak, önce belirli bir olgunluk ve bilgi gerektirir. Bunlar olmadan, bu tür bir yakınlaşma mutluluktan çok acı ve üzüntü verir. Beklenmedik sonuçlar seni ve aileni zor durumda bırakabilir. Ayrıca yasal olarak da sevdiğin gencin 16 yaşındaki bir kızla cinsel ilişkisi cezai sorumluluk getirir. Bütün bunlar bir yana, cinselliği yaşamak için her iki tarafın da rızası olmalıdır. Sen istemediğine göre, seni seviyorsa, iyi niyetli bile olsa, prensiplerine saygı göstermek zorunda değil mi?
X