Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Aşırı sıcaktan uyku haram

  Hürriyet Haber
  18.07.2001 - 01:52 | Son Güncelleme:

  Türkiye sıcaktan kavruluyor. İstanbul'da dün gece yaprak kıpırdamadı, nem oranı sabah saatlerinde yüzde 91'e çıktı. Sıcak ve nem İstanbullu'nun yakasını dün de bırakmadı.

  Kentte önceki gece hiç rüzgár esmedi. Yaprak kıpırdamayan havanın üzerine yükselen nem oranı da gelince, İstanbullular geceyi uykusuz geçirdi. Sıcaklık en yüksek 29 derece olmasına rağmen yüksek nem oranı, hissedilen sıcaklığı artırdı. İstanbul'da nem oranı sabah saatlerinde yüzde 91'e kadar yükseldi. Uzmanlar, nem oranlarını ‘İstanbul için müthiş bir oran’ diye nitelediler. Nem oranının azalması gereken saat 14.00'te kentin kuzeyinde yer alan Sarıyer ve Samandıra'da nem oranı yüzde 50-55'lere inerken, Bakırköy'den Pendik'e kadar, sahil şeritinde ortalama net yüzde 80-85 oldu. Kartal'da ise nem oranı yüzde 91'e kadar yükseldi. Böylece 29 derece sıcaklığı Sarıyer ve Samandıra'da bulunanlar 30 derece, sahil şeridinde oturanlar 35-36 derece ve Kartallılar da 37.3 derece hissettiler.

  Gece evlerde kapı-pencere açık uyuyan vatandaşların bu arada soygun tehlikesi ile de karşı karşıya kalıyorlar. Polis, özellikle tek katlı evlerde ve aşağı katlarda oturanları hırsızlara karşı uyarıyor. Ege ve Akdeniz Bölgesi'nde gölgede 40- 41dereceye kadar çıkan sıcaklık ve yüzde 90'a varan nem bunaltıyor. Antalya'da güneşin batmasıyla birlikte nem oranının daha da artması sonucu evinde klima olmayan Antalyalılar uykuya hasret kalırken duşla serinlemeye çalışıyor.

  SICAK ÖLDÜRÜYOR

  Trakya'da son günlerde hava sıcaklığı gölgede 40 dereceyi buluyor. Uzunköprü'de Altınyazı Barajı'na eşiyle birlikte balık tutmaya giden 44 yaşındaki Musa Soydan, dün oltasını atıp, balık beklerken güneşin altında fazla kalınca fenalaştı. Eşinin haber vermesiyle olay yerine gelen güvenlik güçleri, Soydan'ı Uzunköprü Devlet Hastanesi'ne kaldırdı. Hastanede yapılan otopside Soydan'ın ölüm nedeninin, ‘Güneş altında fazla kalmaktan dolayı sıcağa bağlı kalp krizi geçirmek’ olduğu belirlendi.

  Dikkat

  Güneş ışınlarının çok dik geldiği saatlerde (12.30-15.30) güneşte kalmayın,

  Mutlaka şapka ile dolaşın,

  Herhangi bir rahatsızlık hissederseniz, derhal serin bir ortama geçin ve gerekiyorsa doktora başvurun

  Sıvı, elektrolit kaybına karşı bol su ve ayran, soda gibi sıvı alın

  Yağlı yiyeceklerden uzak durun, meyve ve sebze yiyin,

  Güneşleniyorsanız, 5-10 dakika gibi kısa sürelerle başlayın. Ara vermeden 45 dakika-1 saatten daha uzun süre güneşte kalmayın.

  Herkesin vücut direnci ve reaksiyonlarının farklı olabileceğini gözönünde bulundurun, başkasını örnek almayın

  Açıkta satılan gıda ve sulardan uzak durun.
  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı