Ege Haberleri

EGE

  Aşırı sıcaklar öfke ve karamsarlığa yol açıyor

  Osman Nuri BOYACI / DENİZLİ, (DHA)
  01 Temmuz 2012 - 10:45Son Güncelleme : 01 Temmuz 2012 - 10:45

  Denizli Devlet Hastanesi doktorlarından Taner Değirmenci, aşırı sıcakların insanlarda öfke, karamsarlık, isteksizlik, bıkkınlık ve refleks zayıflığına neden olduğunu ifade etti.

  Denizli Devlet Hastanesi psikiyatri uzmanı Dr. Taner Değirmenci, aşırı sıcak havanın beden sağlığı üzerinde olduğu kadar ruh sağlığı üzerinde de olumsuz etkilerinin bulunduğu ifade edip, sıcak havanın insanı sinirli yaptığını kaydetti. Dr. Değirmenci, sıcak havaların psikiyatrik hastalığı olmayanlarda öfke, acelecilik, tahammülsüzlük, karamsarlık, bıkkınlık, isteksizlik, yorgunluk, uyku bozukluğu ve refleks zayıflığı gibi durumlara sebep olurken, psikiyatrik hastalığı olanlarda ise belirtileri daha da arttırarak yaşamı çekilmez hale getirdiğini vurguladı.


  ALINACAK KARARLARA DİKKAT
  Sıcakların paniğe yol açabileceğini kaydeden Dr. Değirmenci, “Yaz aylarında sıcaklar, panik ve endişe gibi sorunlara yol açabilir. Yeterince su alınmazsa vücuttaki elektrolit dengesi bozulduğu için bir süre sonra halsizlik, bitkinlik ve isteksizlik gibi depresyon belirtileri yapabilir. Bu bireylerde özellikle çalışma motivasyonunda da azalma gözlenebilir. Sıcak ve güneş ışığı ile uzun temas, coşkulu olan kişileri daha da coşkulu kılıp işi bırakma, yeni iş kurma, boşanma, intikam alma gibi konularda sağlıklı karar vermeyi zorlaştırabilir, radikal kararlar almaya yol açabilir” dedi.


  ÖFKE KONTROLÜ YAPILMALI
  Aşırı sıcak ve nemli havalarda zorunlu kalmadıkça dışarı çıkılmaması gerektiğini söyleyen Dr. Taner Değirmenci, “Bol sıvı, özellikle elektrolit ve mineral içeriği olan sıvı gıdalar tüketilmeli. Sık sık meyve sebze ağırlıklı beslenilmeli, ağır yiyeceklerden kaçınılmalı, alkolden uzak kalınmalı, aşırı fiziksel aktivitede bulunulmamalı, pamuklu ince rahat sentetik olmayan giysiler tercih edilmelidir. Ayrıca sık sık duş alınmalı, öfke kontrol edilmeye çalışılmalı, ani kararlar vermekten kaçınılmalıdır” diyerek vatandaşları uyardı.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı