"Mesude Erşan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mesude Erşan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mesude Erşan

Aşırı sıcaklar beyin kanamasını tetikliyor

Yazın aşırı sıcaklar ve yüksek nem, özellikle orta yaş grubundakiler için yüksek riskleri beraberinde getiriyor. Beyin kanamasına yol açan ani tansiyon yükselmesi, bu risklerin en önemlisi...

Aşırı sıcaklarla birlikte görülen yüksek nem, nefes darlığı, ateş basması, baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik gibi birçok soruna zemin hazırlıyor. Sıcak ile beyin kanamaları arasında direkt bir ilişki bulunduğu henüz ortaya konmadı. Ancak sıcak, tansiyon yükselmesine neden oluyor. Dolayısıyla beyin kanaması riskini de arttırdığı kabul ediliyor. Nemle birleşen sıcak hava, özellikle 55 yaş üzeri yüksek tansiyon hastaları için daha büyük bir tehlike yaratıyor.

Beyin kanamasının belirtileri nedir?

- Biz hipertansif beyin kanamalarını derin beyin kanamaları olarak tanımlıyoruz. Daha genç yaş grubunda ise beyin damarlarında baloncuk veya damar anomalisi varsa beyin kanaması olabiliyor. Yazın aşırı sıcaklarda beyin kanamasına yol açabilen tansiyon yükselmesi, genellikle ağrıyla belirti veriyor. Enseyle başın birleştiği yerde şiddetli ağrı ortaya çıkıyor ve başın arkasına yayılıyor. Tansiyonun yükselmesine bağlı beyin kanamasını hastalar, hayatları boyunca hissettikleri en şiddetli baş ağrısı şeklinde tanımlıyor. Ağrıyla beraber hasta, bilinç kaybına uğrayabilir. Bu durumda hemen hastaneye götürülmesi gerekir.

Hipertansiyona bağlı beyin kanamalı hastalara nasıl müdahale edilebiliyor?

- Tansiyon yüksekliğine bağlı kanamalarda hastaların genellikle bilinci kapalıdır. Muayene sonucunda, hastanın beyin kanaması geçirdiği düşünülüyorsa, mutlaka bilgisayarlı tomografiyle tanı kesinleştirilmeli. Tomografide beynin içindeki kan toplanması açık biçimde görülür. Toplanan kanın çapı 3 santimetreden büyükse, ameliyatla boşaltılması gerekir. Ameliyatla hastayı normal yaşama döndürme şansımız çok yüksek. Tansiyona bağlı kanamalar genellikle tekrarlamaz.

Risk grubundakiler nelere dikkat etmeli?

-
Eğer yaşınız 50’nin üzerindeysa ve tansiyon sorununuz varsa, ilaçlarınızı düzenli kullanın.

- Havanın sıcak, nemin yüksek olduğu günlerde açık havada dolaşmayın.

- Vücudunuzu aşırı yoracak spor yapmayın.

- Başınızda o güne kadar yaşamadığınız derecede şiddetli bir ağrı hissederseniz, hemen bir hastanenin acil servisine başvurun.

Anevrizma kanamasında ense sertliği önemli belirti

Beyin baloncuğuna (anevrizma) bağlı beyin kanamaları her 100 bin kişiden 10’unda görülüyor. Bu beyin kanamalarında, ilk kanamada hastaların yüzde 50’si kaybediliyor. Oysa zamanında müdahale edildiğinde operasyon sırasında ölüm riski, sadece yüzde 1... Beyin kanaması geçiren hastanın solunum fonksiyonunun devamı sağlanarak, en yakın sağlık merkezine götürülmesi gerekir. Beyin kanaması geçirenlerin kısa sürede donanımlı bir hastanenin acil servisine ulaştırılması yaşamlarının kurtarılmasında birinci derecede önem taşır. Kanamalı hastalarda ense sertliği ise en önemli bulgu. Beyin kanamasının anevrizmaya (damar baloncuğu) bağlı olup olmadığı uygulanacak tetkiklerle netleşir. Eğer kanama sebebi anevrizmaysa acilen ameliyat edilerek, bu baloncuğun kapatılması ve yeni bir kanama riskinin ortadan kaldırılması gerekir.
X