Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Aşırı sağ sularda

  Hürriyet Haber
  07.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 07.01.2012 - 10:33

  Fransa Lideri Sarkozy dün, doğumunun 600’üncü yılı nedeniyle Yüzyıl Savaşları’nın efsane ismi, Fransa’nın ulusal ikonu Jeanne d’Arc’ın doğduğu eve gitti. Bu ziyaret, cumhurbaşkanlığı seçimlerine kısa bir süre kala Sarkozy’nin aşırı sağcı seçmene göz kırptığı yorumlarına yol açtı.

  FRANSIZ milliyetçileri tarafından, ülke tarihinin en önemli azizesi kabul edilen Jeanne d’Arc, ülkede yeni bir siyasi tartışmanın merkezine oturdu. Nisan ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde düzenlenen hemen tüm anketlerde ikinci sırada çıkan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, aşırı sağda konumlanan Ulusal Cephe (FN) seçmenlerine göz kırpıyor. 

  Sarkozy dün, doğumunun 600’üncü yılını kutlamak amacıyla, Jeanne d’Arc’ın dünyaya geldiği Domremy’deki evi ziyaret etti. Fransa lideri, burada yaptığı açıklamada, “Jeanne ulusal kimliğimizin bir parçası. Bu kimliği o işledi, o güçlendirdi. Bu nedenle de hiçbir siyasi partiye ya da gruba ait değildir” ifadelerini kullandı.

  /images/100/0x0/55ead5cef018fbb8f899c275

  Arkamdan koşuyor

  Sarkozy’nin bu tavrıyla adeta dalga geçen FN lideri Marine Le Pen, dün yaptığı açıklamada, “Sarkozy’nin arkamdan koşturduğunu görüyorum. Fransız halkına her gün, kişisel çıkarlarına hizmet eden tamamen seçim odaklı bir vizyonu olduğunu gösteriyor” ifadesini kullandı.

  Sevimli bir sincap gibi

  FN Başkanı’nın babası ve partinin kurucusu Jean-Marie Le Pen de aynı tonu tutturarak, şunları söyledi: “Aslında Devlet Başkanı’nın, Jeanne d’Arc’ın doğumunu kutlaması gayet normal. Ama bütün bunlar, Sarkozy’nin tek bir amacı olduğunu gösteriyor: FN’nin oylarını çekmek. Esas görevi olan Fransa’yı yönetmeyi bir yana bırakmış, inanılmaz bir kampanya yürütüyor. Sarkozy, kendi kafesinde koşuşturan sevimli bir sincap. Her alanda koştuğunu zannediyor; ama aslında yuvarlak kafesini turladığının farkında değil.”

  Azize

  14’üncü ve 15’inci asırlarda İngiltere ile Fransa arasında yapılan Yüzyıl Savaşları sırasında Fransız direnişine katılan Jeanne d’Arc, yaygın tarih anlatılarına göre gözüpekliği ve savaşçılığı nedeniyle mücadelenin en önemli önderi hâline gelmiş, daha sonra da 19 yaşında İngilizler tarafından diri diri yakılmıştı. 20’nci yüzyıl başında azize ilân edilen Jeanne d’Arc, daha sonra Fransız aşırı sağı tarafından ulusal ikon hâline getirildi. FN, 20 yıldır her 1 Mayıs günü, sol partiler İşçi Bayramı’nı kutlarken, Jeanne d’Arc’ı anma töreni düzenliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı