Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Aşırı milliyetçilik aşırı İslam artar, darbe olursa kaçarım

  Fatih ÖZYAR/AMSTERDAM
  31 Ekim 2005 - 15:56Son Güncelleme : 31 Ekim 2005 - 15:56

  Hollanda’nın Amsterdam kentinde ‘İstanbul’ adlı kitabının Hollandaca çevirisinin tanıtımını yapan Orhan Pamuk, büyük ilgi gördü. Bir söyleşiye de katılan Pamuk, AB’nin Türkiye’ye olan tavrını eleştirdi. Pamuk, ‘Bu nedenle Türkiye’de aşırı milliyetçilik ya da İslam çoğalırsa yurtdışına kaçarım’ dedi.

  Keizergracht 102 adresinde bulunan ‘Rode Hoed’ adlı salonda, ‘de Volkskrant’ gazetesi ve ‘Arbeid Pers’ basın kuruluşlarının öncülüğünde, Hollandalı kitapseverlerle bir araya gelen Pamuk, ‘İstanbul’dan bölümler de okudu. Tanıtıma, Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosu Ahmet Akif Oktay, Deventer Başkonsolosu Orhan Ertuğruloğlu ve büyük çoğunluğu Hollandalılardan oluşan 250 kişi katıldı.

  Orhan Pamuk, ‘Rode Hoed’ binasına girişinde Deventer Başkonsolosu Orhan Ertuğruloğlu tarafından karşılandı. Karşılama esnasında Pamuk, Deventer Başkonsolosu’na ‘Merak etmeyin. ‘Devlet burada yok’ demeyeceğim. Müsterih olun’ dedi. Bunun üzerine Başkonsolos Ertuğruloğlu, ‘Ben buraya talimatla değil, kendi inisiyatifimle geldim’ diye karşılık verdi.

  AB’NİN TAVRINA ELEŞTİRİ

  Orhan Pamuk, İngilizce olarak yaptığı söyleşide Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye karşı tutumunu eleştirerek ‘Avrupa Birliği’nin bu tutumunun devam etmesi, Türk halkının milliyetçilik duygularının da çoğalmasına sebep olur. Ben de bunu olumsuz bir gelişme olarak görürüm. Şayet bu olumsuz gelişmelerden dolayı Türkiye’de aşırı Milliyetçilik, aşırı İslamcılık çoğalırsa veya askeri bir müdahale olursa, o zaman İstanbul’dan sonra çok sevdiğim başka bir şehirde yaşamak için yurtdışına kaçarım’ dedi. Pamuk, çok sevdiği bu ikinci şehrin adını vermedi.

  TÜRKİYE BARIŞI SEÇER

  Son günlerde Türkiye hakkında yaptığı açıklamaların AB karşıtı ülkeler tarafından suistismal edildiğini vurgulayan Orhan Pamuk, ‘Tüm bu olumsuz gelişmeler beni çok üzüyor. Ben Türkiye’nin AB içerisinde yer almasından yanayım. Avrupa Birliği’ni ‘Barış’ olarak görüyorum. Türkiye ‘Barış’ ile ‘Milliyetçilik’ arasında bir seçim yapmalıdır. Umarım Türkiye ‘Barış’ı tercih eder’ diye konuştu. Görüntü almanın yasak olduğu ve kameraların sokulmadığı gecede Pamuk, Türk basınının sorularına cevap vermekten kaçındı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı