Gündem Haberleri

  Aşırı gürültü yapanlara 78 YTL ceza

  ANKA
  24.01.2006 - 11:28 | Son Güncelleme:

  Çevreyi kirletenlere uygulanan idari para cezaları yüzde 9.8 oranında artırılarak yeniden belirlenirken, aşırı gürültü yapan kişilere verilen para cezası da 78 YTL’ye çıkarıldı.

  Çevre ve Orman Bakanlığı’nın, Çevre Kanunu kapsamındaki idari para cezalarını yeniden belirleyen genelgesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Genelgeyle kişilerin huzur, beden ve ruh sağlığını bozacak şekilde gürültü çıkaranlarla, fabrika, atölye, işyeri, hizmet binaları, konut, ulaşım araçları ve eğlence yerlerinde gürültü seviyesini en aza indirmek için gerekli önlemleri almayanlara verilen para cezaları kişiler için 78 YTL, işletmeler için 235 YTL ve firmalar için 392 YTL’ye çıkarıldı.

  Atık maddeleri, belirlenen standartlara aykırı bir şekilde çevreye zarar verecek şekilde depolayan, taşıyan, uzaklaştıran ve benzeri faaliyetlerde bulunanlarla, koruma alanlarını aşırı ve yanlış kullanan, çöp ve atıkları yurt dışından getirerek ekolojik dengeye zarar veren, hayvan ve bitki türlerinin nesillerini tehlikeye düşüren gerçek kişilere uygulanan ceza 157 YTL’ye, kuruluş ve işletmeler için 471 YTL’ye, bilanço esasına göre defter tutması gereken firmalar için de 785 YTL’ye çıkarıldı.

  Kirlenme olasılığına karşı önlem almayan, kirlenmeyi durdurmayan ve kirlenmenin etkilerini azıltmak için gerekli önlemleri almayanlara verilen ceza, kişiler için 785 YTL, işletmeler için 2 bin 355 YTL ve firmalar için 3 bin 925 YTL olarak belirlendi.

  Havada, suda ve toprakta kalıcı özellik taşıyan kimyasal maddelerin üretilmesi, ithal edilmesi, taşınması, kullanımı ve depolanması için getirilen sınırlamalara uymayan kişilere 1 bin 570 YTL, işletmelere 4 bin 710 YTL ve firmalara 7 bin 850 YTL para cezası uygulanacak. Arıtma tesisi olmayan işletmelere uygulanan para cezası 1 bin 570, bilanço esasına göre defter tutan firmalar için ise 4 bin 710 YTL’ye yükseldi.

  Atık ve artıklarını uzaklaştırmayan veya zarasız hale getirmeyen işletmeler 785 YTL, firmalar ise 2 bin 355 YTL para cezasına çarptırılacak. Sahil, kara suları ve iç suları kirletme yasağına uymayan, gemi ve balast tahliyesi yapan tankerlerden, bin gros tona kadar olanlar 7 bin 850 YTL, bin ile 5 bin gros ton arasında olanlar 15 bin 701 YTL, 5 bin gros tondan fazla olanlar da 78 bin 507 YTL para cezasına çarptırılacak.

  Her türlü atık ve artık döken ve sintine tahliyesi yapan gemi ve tankerlere uygulanan para cezaları da 18 ile bin gros ton arasında olanlar için 7 bin 850 YTL, bin gros tondan fazla olanlar için 15 bin 701 YTL olarak belirlendi. 18 gros tona kadar olan gemilere ve gemi tarifine uymayanlara ise 471 YTL para cezası verilecek.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı