Gündem Haberleri

  Aşırı asabiyetten Bakırköy’e sevkine

  Ayşegül USTA / DHA
  28.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Danıştay davasının bir numaralı sanığı Alparslan Arslan, Ergenekon davasının dünkü oturumunda olay çıkardı.

  Arslan, önce yine salondan çıkmak istedi. Mahkeme Başkanı Şengün “Neyin var” diye sorunca, “Beyinsel problemlerim var” diyen Arslan, cebine soktuğu eli için yöneltilen soruyu da, “Sana ne lan, sen kimsin. Size mi kaldı bu memleket” diye bağırarak yanıtladı. Bunun üzerine önce Devlet Hastanesi’ne gönderilen Arslan’ın, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevkine karar verildi.

  SİLİVRİ Cezaevi yerleşkesi içinde görülen Ergenekon davasının 107’nci oturumuna, Mahkeme Başkanı Köksal Şengün ile Danıştay Davası’nın sanığı Alparslan Arslan arasındaki tartışma damgasını vurdu.

  Sanık Arslan, duruşma başladıktan sonra hasta olduğunu söyleyerek salondan çıkmak istedi. Bunun üzerine İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Şengün, ısrarla, “Neyin var” diye sordu. Aslan bu sorulara, “Beyinsel problemlerim var. Hastayım” yanıtını verdi.

  Mahkeme Başkanı Şengün, sol eli pantolonun cebinde olan Arslan’a, “Elin nerede” diye sorunca ise, gerginlik yaşandı. Arslan, bu soruyu, “Sana ne lan, sen kimsin. Size mi kaldı bu memleket. Çoluk çocuk sahibi adamsın. Yüzlerce insanı topluyorsunuz. Herkes hasta bırakın gitsinler” diye yanıtladı.
  Bunun üzerine salondaki askerlerin zorla yerine oturttuğu Arslan, “Kes kafamı, at gitsin” dedi.

  Gerginliğin ardından duruşma boyunca salondan çıkmak isteyen Alparslan Aslan, Silivri Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Buradaki muayenenin ardından sanığın Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevkine karar verildi. Arslan’ın sevki için Silivri Devlet Hastanesi Sağlık Kurulu kararı bekleniyor.

  ‘Bağ kurduğum tek örgüt İşçi Partisi’

  ERGENEKON ana davasının 107’nci oturumda ifadesine devam eden İşçi Partisi (İP) Genel Başkan Yardımcısı Ferit İlsever, 19 yaşından beri örgütlü faaliyetler içerisinde yer aldığını belirterek, “Örgütlü olmak benim yaşam felsefemdir. 19 yaşımda bilimsel sosyalizmi benimsedim ve İP’in Üsküdar İlçe Örgütü’ne üye oldum. Hâlâ İP’te bulunuyorum. Süreklilik, çeşitlilik ve yoğunluk arz eden organik bağ kurduğum tek örgüt İP’tir” dedi.

  ‘Çoğumuz sayenizde tanıştık’

  Davanın sanıkları arasında yer alan Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk ile Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu ve Prof. Dr. Emin Gürses´i tanıdığını belirten Ferit İlsever, şunları söyledi: “Kendilerini sever ve sayarım ama hiçbir örgütsel bağlantım yoktur. Kemal Alemdaroğlu ve Emin Gürses’le Talat Paşa Komitesi çalışmalarında yer almaktan onur duyarım. Bu 10 aylık yargılama süreci göstermiştir ki, bu davada ortada bir örgüt yoktur. Bırakalım aynı örgütte olmayı, bu davanın sanıkları birbirini tanımıyor bile. Çoğu burada, Silivri’de tanıştılar, sayenizde.”

  Doktorlar, kelepçe ile muayene ediyor

  ERGENEKON davasının dünkü duruşması başlamadan önce, tutuklu sanıklardan Doç. Dr. Emin Gürses, salondaki basın mensuplarına, 3’üncü Ergenekon iddianamesinin gizli tanığı ‘Anadolu’ olduğu iddia edilen Doç. Dr. Ümit Sayın’ın sağlık durumunun iyi olmadığını söyleyerek, şu iddiada bulundu:
  “Onunla ben ilgileniyorum, aleyhime ifade veriyor. ‘Niye verdin?’ diye sorunca da, ‘Bunları uydurdum’ diyor. Çocuk zaten hasta, hastaneye kaldırılması lazım. Hastanede doktorlar Ergenekon sanığıyız diye kelepçelerimizi açtırmadan muayene ediyorlar. Yanımızda gaspçılar bulunuyor. Onların kelepçesi çıkıyor, bizimkisi açılmıyor.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı