Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Aşiretin feryadı

  Hürriyet Haber
  20 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 20 Ekim 1997 - 00:01

  Güneydoğulu aşiretlerden Beritanlılar, Cumhurbaşkanı Demirel'e mektup yazıp, yardım istediler. Yayla yasağı yüzünden perişan olduklarını, kendilerine gıda ambargosu uygulandığını belirten Beritanlılar, ‘‘Binlerce çocuğumuz okuyamıyor’’ diye yazdılar.

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e mektup gönderen Güneydoğulu aşiretlerden Beritanlılar, bölgedeki sorunların çözümü için yardım istediler. Beritan SS Bismil Alibey Çeltik Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ali Yazıcı, mektubunda, Atatürk'ün ‘‘Köylü milletin efendisidir’’ sözüne karşın, bölgede kanun yerine kurşunun hakim olduğunu ve 3 bin köy ile mezranın boşaltıldığını belirterek, ‘‘Bölgede köylümüze gıda ambargosu uygulanmaktadır. Milletin efendisine bütün bunlar reva mıdır?’’ dedi.

  30 BİN ÖLÜ

  ‘‘Bölgemizde ölenler iki ülke arasında kanlı savaşlarda ölenlerden daha fazladır. Bugüne kadar 30 binden fazla insan ölmüştür’’ diyen Yazıcı, mektubunda şu sorunları dile getirdi:

  ‘‘Ölenlerin büyük bölümü faili meçhul cinayetlere ve işkenceye kurban gitmiştir. Bu amaçla sizden 8. maddenin kaldırılması konusunda yardım ve destek istiyoruz.

  Okul çağında okumayan ve okulu yarıda bırakan binlerce çocuğumuz mevcuttur. Batıda çocuklar özel okullara ve dersanelere giderken, bizim çocuklarımız okuma yazma bile öğrenememektedir.

  İşsizlik ve parasızlıktan gençlerimiz tifo hastalığına yakalanmıştır.’’

  Bir zamanlar 650 bin koyun, 25 bin deve ve katıra sahip Beritan Aşireti'nin şimdi uygulanan yayla yasağı nedeniyle sadece 30-35 bin koyununun kaldığını belirten Yazıcı, ‘‘Göçebelerimiz perişan, bir kaşık sıcak çorbayı bulamıyor, yaz kış çadırda çok zor şartlarda yaşamaktan perişan’’ dedi.

  ÖZAL'I İZLEYİN

  Toprak reformu isteyen Yazıcı, şöyle dedi:

  ‘‘Sayın Cumhurbaşkanım, aydınım, insanım diyen herkesin Doğu ve Güneydoğu'nun yarasını sarmasında, demokratik ve özgür bir şekilde kardeşçe yaşamasında yardımcı olması gerektiğine inanıyorum. Barışın gelmesi için olağanüstü halin kaldırılması, koruculuğun kaldırılması, bütün insanların korkmadan rahat yaşaması lazım. Turgut Özal'ın girişimleri devam ettirilsin.’’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı