Gündem Haberleri

  Aşiret liderinin evine füze

  A.A.
  25.05.2011 - 10:59 | Son Güncelleme:

  Yemen'de, rejim karşıtı aşiret mensuplarıyla Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih güçleri arasında başkent Sana'daki çatışmalarda ölenlerin sayısı 38'e ulaştı.

  Bir güvenlik yetkilisi, 14 askerin öldüğünü, 20'sinin kayıp olduğunu belirtti. Bir hastane yetkilisi ise 24 aşiret üyesinin öldüğünü kaydetti.

  Bir aşiret kaynağı, muhaliflere katılan Şeyh Sadık El Ahmar'ın evine füze isabet ettiğini, aralarında aşiret liderleri ve arabulucuların da bulunduğu çok sayıda kişinin öldüğünü ve yaralandığını belirtti.

  Eski Meclis Başkanı ve Ahmar Kabilesi Reisi Abdullah El Ahmar'ın oğlu milletvekili Sadık El Ahmar'ın evinin çevresinde güvenlik güçleri ile Ahmar aşiretine mensup silahlı kişiler arasında dün başlayan çatışmalarda, top ve havan gibi ağır silahlar da kullanılıyor.

  Hükümet karşıtı protestoların başladığı günden bu yana desteğini muhalefetten yana kullanan Ahmar kabilesinin, Yemen'in en büyük GSM operatörü başta olmak üzere birçok şirkete sahip olduğu biliniyor.

  'SİYASETİ BIRAKMAYACAĞIM' 

  Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih, istifa etse de Yemen'den ayrılmayacağını söyledi.

  Salih, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, iktidarı terk ettikten sonra muhalefetin bir parçası olarak siyasete devam edeceğini belirtti.

  Protestocuların yanında yer alan aşiret konfederasyonunun liderine bağlı güçlerle çıkan son çatışmalarla ilgili olarak da Salih, "Bu, bizi iç savaşın içine çekmeye çalışan provokatif bir eylem. Ancak bunlar Ahmar'ın (Yemen'in en büyük aşiretinin lideri) oğullarıyla sınırlı. Masum sivillerin kanını akıtmaktan bunlar sorumlu. Ancak biz çatışmayı tırmandırmayı istemiyoruz" dedi.

  Protestoların başlamasından bu yana El Kaide'nin saldırılarını artırdığını da belirten Salih, bu örgüte karşı mücadelede ABD ile işbirliği içinde olmaya devam edeceklerini söyledi.

  Pazar günü iktidarın devri anlaşmasını imzalaması gerekirken imzalamayan Salih, diyalog çerçevesinde anlaşmayı imzalamaya hazır olduğunu söyledi, ancak daha fazla taviz vermeyeceğini, istikrarı ve güvenliği tehdit edenlerle savaşacağını belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı