Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Aşiret liderinden silahsız, takısız düğün

  Emin BAL/BEYTÜŞŞEBAP (Şırnak), (DHA)
  30 Ekim 2008 - 16:17Son Güncelleme : 30 Ekim 2008 - 16:17

  ŞIRNAK’ın Beytüşşebap İlçesi'ne bağlı Mezra Beldesi Belediye Başkanı ve Mahmuran aşireti lideri Hüsnü Timur, oğlu Nadir Timur’a yaptığı düğün töreninde abartılı takı takılmasını istemeyerek, düğünde silah atılmasına da izin vermedi. Timur, düğünlerde silah kullanılmasını doğru bulmadığını söyledi.

  Mezra Beldesi Belediye Başkanı DP’li Hüsnü Timur, oğlu Nadir Timur’u aynı aşiretten Nazlı Bahadır ile 3 gün 3 gece süren düğünle evlendirdi. Düğüne, bölgenin ileri gelen Jirki, Gevdan, Giravyan, Alan, Keçan olmak üzere bir çok aşiret liderleri ve aileleri katıldı. Davetlilere hazırlanan yemek için 200 koyun kesilirken, 2 ton pirinç kullanıldı. Düğünde, diğer aşiret düğünlerinin aksine havaya silahlar sıkılmadı. Düğüne katılanlar halaylar çekip eğlendi.

  Düğünde takı merasimi yaptırmayan Hüsnü Timur, silah kullanılmasına da izin vermedi. Timur, “Bizim için önemli olan para, pul ve takı değildir. Önemli olan bu mutlu ve güzel günümüzde bizi ve aşiretimizi, bölgeden gelen değerli dostlarımızın yalnız bırakmayıp mutluluğumuzu paylaşmasıdır. Paranın, takının hiçbir önemi yok. Bizim asıl vazifemiz ihtiyacı olanlara el uzatmaktır. Ve son zamanlarda düğünlerde silahların kullanılmasını doğru bulmuyoruz. Bence silah atmak bir şovdur, şov yerine havayi fişek gösterileri yapılsın” dedi.
  Silah atılmayan düğünde geceleri havai fişek gösterileri yapılırken, yerel sanatçılar konserler verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı