Gündem Haberleri

  Aşının yararı zararından çok

  A.A
  05.11.2009 - 13:26 | Son Güncelleme:

  Domuz gribi aşısı ile ilgili tartışmalara Türk Tabipleri Birliği de cevap verdi


  Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyince yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin bir Ulusal Pandemi Planı bulunduğunu, birçok ayrıntıyı içeren bu planda, ilgili otorite olarak Sağlık Bakanlığının yerinin tartışılmaz olduğu kaydedildi.

  En az onun kadar tartışılmaz olan bir diğer hususun da söz konusu otoritenin topluma güven veren bir ciddiyetle süreci yönetmesi olduğuna işaret edilen açıklamada, şöyle denildi:

  “Ne yazık ki bu süreçte Sağlık Bakanlığına yönelik ciddi bir güvensizlik hakimdir. Özellikle aşılama konusuyla birlikte derinleşen güven sorununun 3 Kasım günü Başbakan'ın aşı olmayacağını açıklamasıyla ulaştığı noktanın telafisi mümkün değildir.

  Ulusal Pandemi Planı birçok ayrıntıyı içermekle birlikte özel olarak Başbakan'a ait bir hüküm içermemektedir. Genel bir yaklaşım olarak başbakanların sorumlu bir tutum içerisinde olacakları, ilgili otoritenin önerileri çerçevesinde davranacakları ve onları destekleyecekleri kabul edilmiştir. Ancak böyle olmamıştır.”

  Sağlık Bakanı'nın kamuoyunu ikna etmek için basın önünde aşı olduğu sırada Başbakan'ın “aşı olmayacağını” açıklamasının “talihsizlik” olarak adlandırılamayacağı savunularak, “Bir bütün olarak, tutarlı, sürekli ve güven veren politikalar uygulaması gereken yönetsel erkin kendi içinde bile, ikna edici olamayışı basiretsizliktir ve kaygı vericidir. Böylesi bir durumda bu erkin bir Ulusal Pandemi'yi yönetme konusunda ne kadar yeterli olabileceği çok tartışmalıdır” ifadesine yer verildi.

  Aşının faydasının, olası yan etkilerin yol açacağı zarardan çok büyük olduğu vurgulanan açıklamada, “Halkın Başbakan'a rağmen aşı olmaya devam etmesinin anlamı ise herkes için ve her açıdan ümit verici bir gelişme olarak değerlendirilmelidir” görüşüne yer verildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı