Gündem Haberleri

  Asimilasyon bitti

  Selçuk ŞENYÜZ / VAN
  21.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır’da Kürt meselesi benim meselemdir dedim. Söylediğimden bu yana biz birçok mesafe aldık. Bunların hepsini biz kaldırdık. Asimilasyon denilen bir olay kaldı mı? Benim şu anda kabinemde Kürt milletvekili, bakan arkadaşlarım var mı? Benim şu anda grubumda 60’ı aşkın milletvekili Kürt olarak var mı? İşte asimilasyon olayı bitmiştir.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, “Konuşmama dikkat edin” diyerek önemli mesajlar vereceğini söylediği Van mitinginde, asimilasyonun bittiğini söyledi. İsmet İnönü döneminde CHP’nin, Kürtçe eserlerin yasaklanmasına ilişkin aldığı kararları açıkladı. “Bunlar zulmün, baskının, sindirmenin belgeleri” diyen Erdoğan, özetle şunları söyledi:

  - Diyarbakır’da Kürt meselesi benim meselemdir dedim. Ben sözümün arkasında duruyorum, durdum. Kürt sorunu dediğimiz olay, kıyamete dek bu başlıkla devam mı edecek. Söylediğimden bu yana biz birçok mesafe aldık. Bunların hepsini biz kaldırdık. Asimilasyon denilen bir olay kaldı mı? Benim şu anda kabinemde benim Kürt milletvekili, bakan arkadaşlarım var mı? Benim şu anda grubumda 60’ı aşkın milletvekili Kürt olarak var mı? İşte asimilasyon olayı bitmiştir.

  BDP kasıtlı saptırıyor

  - Biz gerçeğin üzerini örtmeyiz, inkar yoluna asla sapmayız. Kasıtlı şekilde bunu BDP saptırıyor. Sadece terör örgütünden aldıkları güçle halkımı korkutarak, tehdit ederek aldıkları oylarla bu ülkede bir şey yapacaklarını mı zannediyorlar. Türkiye’yi kucaklayamayanın bu ülkede hizmet vermesi mümkün değil. Kürt sorunu ile PKK sorununu birbirine karıştırmayalım. PKK üzerinden de kendileri gayet güzel rant elde ediyor. Milletvekili seçilmenin yolu da oradan geçiyor. Ben çocuğu dağa gidenlerin çocuklarını ne yapıp edip geri çağırmasını, çocuklarınızı dağa götürmek isteyenlere direnmenizi, tavır takınmanızı istiyorum. Hiçbir anne evinin eşiğinde yavrusunun yolunu gözlemeyecek, dağa değil üniversite yoluna bakacak.

  İnönü Kürtlere zulüm yaptı

  - Bazı belgeler göstereceğim. Van konuşmam bu noktada çok önemli. Bu ülkede on yıllarca yaşanan zulmün, baskının, sindirmenin belgeleri bunlar. Türkiye’de 2002 yılına kadar sürdürülen inkar politikalarının belgeleri. Belge 1; Bakanlar Kurulu kararnamesi. Bağdat’ta basımevinde Kürtçe olarak bastırılmış olan kitabın dağıtılması ve yurda sokulmasının yasaklanması, mevcutlarının toplatılması kararlaştırılmıştır. İmza Reisicumhur İsmet İnönü. CHP’nin Bakanlar Kurulu. Tarih 4 Ekim 1944. Kılıçdaroğlu herhalde bunları öğrendi ki, ‘Biz yeni CHP’yiz’ diyor. Ama yeri geldiğinde de biz Türkiye’nin en eski partisiyiz diyor. Belge 2; Suriye’de yapılıp yurdumuza sokulan 1763 ve 1764 sayılı Kürtçe plağın yurdumuza sokulmasının ve dağıtılmasının yasaklanması, mevcutların toplattırılması kararlaştırılmıştır. İmza Reisicumhur İsmet İnönü ve CHP bakanları. Şimdi 3. belge; 1948 yılında Halep’te bastırılan modern Kürt edebiyatından parçalar adlı kitabın yurda sokulmasının yasaklanması kararlaştırılmıştır. İmza İsmet İnönü, altta CHP bakanlar kurulu üyeleri. Belge 4; Kürt Fukara Hayır Cemiyeti tarafından 1932 yılında El Cezire’de bastırılan kitabın yurda sokulmasının yasak edilmesi ve toplattırılması kararlaştırılmıştır. İmza ismet İnönü. CHP’li bakanlar. Şimdi en önemli belge. Belge 5; Ahmedi Hani tarafından yazılan ve Mem û Zîn isimli kitabın yasak edilmesi ve elde edileceklerinin toplattırılması kararlaştırılmıştır. 13 Nisan 1950. İmza İsmet İnönü ve CHP’li bakanlar kurulu.

  - Sen Van’da hangi acıyı yaşadıysan ben de İstanbul’da aynı acıyı yaşadım. Bu belgeler yaşanan dramın, acının belgeleri. Bizim dönemimize kadar devam eden inkar politikalarının belgeleri. 1940’larda konulan yasakların ne acılar yaşattığını bilirim.

  Ölümse ölüm

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Doğu ve Güneydoğu’da partisini hedef alan tehditlere, “Allah’ın takdir etiği neyse odur. Ölümse ölüm, bundan daha ötesi var mı?” tepkisini verdi. Erdoğan, Türkiye Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, “Ben her yere gideceğim. Her yerde kim ne yaparsa yapsın, seçim çalışmalarımızı yapacağız, halkımıza kendimizi anlatacağız” dedi ve şöyle konuştu: “Hakkâri’ye, Van’a gideceğim. Tehdit ediyorlar. Allah’ın takdiri neyse odur. Ölümse ölüm, bundan daha ötesi var mı? Hakkâri’ye havaalanı yapıyorsun adam bunu engellemeye çalışıyor. Yüksekova’da 150 yataklı modern bir hastane yaptık. Herkesin önünü kestiler, tehdit ettiler. Aynı gün gidip hastaneyi açtım. Tehdit üstüne tehdit. Gürültü patırtı da yapsalar, biz tedbirlerimizi alıp, güvenlik içinde seçimleri yapacağız. Polisimiz, askerimiz, teşkilatlar sandık güvenliğini sağlayacak. Son anketlerde bölgede durumumuz fena değil, arayı açıyoruz.”

  Ucube tartışması başlatmam
  /images/100/0x0/55ea92e4f018fbb8f888dba5
  Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Kars mitingi sırasında ‘Ucube’ diye nitelendirilen ve yıkımı devam eden İnsanlık Anıtı, Özel Harekât timleri tarafından koruma altına alındı. Erdoğan konuşmasında anıta değinmeyeceğini belirterek şunları söyledi: “ 4.5 ay önce buradaydık. Birileri çıkmış yaptığımız eserleri karalamanın gayretine girmiş. Buradan şimdi bir daha sesleniyorum. Nazar etme ne olur çalış senin de olur. O garip yapıdan dolayı tarihi tabyalar, vakıf eserleri tartışıldı. Biz o gün 55 eserin arasında çok önemli iki eserin daha açılışını yapmıştık. Kilise, cami restorasyonu yapıp kültür mirasına kazandırdık. Ne yazık ki malum medya AK Parti karşıtları bunu görmedi. 4 bin eseri teşvik destek görmedikleri gibi Kars’taki bu eserleri de görmedi. Ben burada bir kez daha ucube tartışması başlatma niyetinde değilim.” Erdoğan ayrıca Nahçıvan Meclis Başkanı Vasıf Talibov’un, ucube açıklaması nedeniyle kendisine destek mektubu yazdığını da hatırlattı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı