IĞDIR HABERLERİ

ASİMDER; Türkiye ve Azerbaycan AEB'ye girerse sınır Ermeniler'e açılır

DHA
06.10.2017 - 11:20Son Güncelleme :
DHA

Suat DENİZ/IĞDIR, (DHA)- ULUSLARARASI Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel Gülbey’i Türkiye ve Azerbaycan Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) üyesi olurlarsa birlik üyesi ülkeler arasında aynı Avrupa Birliği (AB) gibi serbest dolaşım şartı olmasından dolayı üye olan Ermeniler'in, Türkiye ve Azerbaycan’a serbest girebileceklerini söyledi.
ASİMDER Genel Başkanı Gülbey, Rusya AEB’ye üye ülke sayısını artırmak için Türkiye ve Azerbaycan’ı da üye olmaları konusunda girişimlerde bulunduğunu söyledi. Gülbey, şöyle devam etti:
"1992 yılında Ermenistan ve Rusya silahlı kuvvetlerince işgal edilen ve sivillerin katledildiği Azerbaycan Karabağ bölgesinden dolayı Türkiye ve Azerbaycan Ermenistan sınır kapılarını kapatmıştır. Daha işgal edilen Azerbaycan toprakları terk edilmemişken, katledilen Azerbaycanlı kardeşlerimizin hesabı sorulmamışken ve Ermenistan devleti anayasasında sınırı tanınmayan Türkiye’yi bu birliğe üye etmek isteyen Rusya Türk milletinin hafızasını silmek istiyor. Avrasya Ekonomik Birliği (AEB)’ye üye olma şartları içerisinden biride üye olan ülkeler arasında vizelerin kaldırılması ve serbest dolaşım şartıdır. Buda bu manaya geliyor eğer Türkiye ve Azerbaycan bu birliğe üye olurlarsa, diğer üye ülkeler olan Kazakistan, Kırgızistan, Belarus, Rusya ve Ermenistan arasında ekonominin dışında vatandaşların serbest dolaşım şartını da yerine getirmelidirler."
İşgal olan Karabağ’dan 5 kasaba verilmesi ve asıl Dağlık Karabağ'ın Ermenistan’a bırakılma projesinin kabul edilmesinin altında AEB’ne üye olma gizli planı yatmakta olduğuna değinen Gülbey şöyle konuştu:
"Rusya'nın maşası olan Ermenistan eliyle işgal ettiği Azerbaycan topraklarında ikinci Ermeni devleti kurmak istemektedir. Türkiye Ermenistanla kapalı olan sınır kapılarının açılabilmesi için Azerbaycan Karabağ’daki Ermeni işgalinin sonlandırılırsa açabileceğini şart koştu. Rusya Türkiye ve Azerbaycan’ı Ermenistan’la uzlaştırmak için AEB üyelik projesini ve beş kasabadan çekilme planını teklif ediyor. Bu Azerbaycan’a iyilik değil ikinci Ermeni devletinin kurulması ve meşrulaşma projesidir. Türkiye ve Azerbaycan devlet yetkilileri bu oyuna dikkat etmeliler ve ikinci Ermeni devletinin kurulmasına müsaade etmemeliler."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Iğdır haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Iğdır haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ASİMDER; Türkiye ve Azerbaycan AEB'ye girerse sınır Ermeniler'e açılır haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

IĞDIR İLÇELERİ

IĞDIR NAMAZ VAKİTLERİ

21 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:28
 • Guneş
  07:15
 • Öğle
  12:13
 • İkindi
  14:36
 • Akşam
  16:50
 • Yatsı
  18:25
Sayfa Başı