IĞDIR HABERLERİ

ASİMDER, Türk Diaspora Teşkilatlarını Akdamar Adası’na Davet Etti

IHA
28.07.2015 - 14:38Son Güncelleme : 28.07.2015 - 14:39

ASİMDER GENEL BAŞKANI GÜLBEY: TÜM TÜRK DİASPORA TEŞKİLATLARINI AKDAMAR'A CAĞIRIYORUM

IHA

Uluslar Arası Asılsızı Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği Başkanı Göksel Gülbey, Türk Diaspora Teşkilatlarını Van Akdamar Adası’na davet etti.
Dernek binasında açıklama yapan ASİMDER Genel Başkanı Göksel Gülbey, Eylül 2015 tarihinde Akdamar Adası’nda Ermeni cemaatinin yapacağı ayinin siyasi bir ayin olduğunu ileri sürerek, bunun için bu söz konusu ayine izin verilmemesi gerektiğini savundu. 2014 yılında Ermenistan’ın başkenti Erivan da Gök Cami’de (Göy Mescit) Cuma namazı kılmak için Türkiye’den 14 sivil teşkilat temsilcilerinin ASİMDER öncülüğünde Ermenistan yetkililerine başvuruda bulunmuş olduğunu anımsatan Gülbey, “Ermenistan, ‘devlet politikamıza aykırı’ diyerek bu talebi ret etmişti. Yıllardır Türkiye’de yaşayan ve vatandaşımız olan Ermeni cemaati üyeleri Van’ın Akdamar Adası’ndaki kilisede ayin yapmalarına devletimiz tarafından izin verilmiştir. Ancak son yıllarda bu ayini siyasi bir miting haline getirildiği görülmüştür. Ermenistan bayrağı açılması ve siyasi sloganlar atılıp, halaylar çekilerek kutlamalar bile yapıldı. Bizim Cuma namazı talebimizi devlet politikası diyerek ret eden bir zihniyet gelip Türkiye’de ayin yapamaz. Bütün ülkelerde kurulmuş görev yapan Türk ve Azerbaycan diaspora teşkilatlarına seslenmek istiyorum. Devletlerimiz ve milletimiz için gecenizi gündüzünüze katarak çalıştığınız bu davada artık birlik günüdür. Tek taraflı inanç zihniyetine sahip bu faşist düşüncenin engellenmesi için tüm diaspora teşkilatlarımızı Eylül 2015 tarihinde Van Akdamar Adası’na davet ediyoruz. Artık hoş görü yok, çünkü her adım karşılıklı olmalıdır. Türkiye Dışişleri ve Kültür ve Turizm bakanlıklarına da sesleniyoruz, bu ayinlerin artık siyasi bir amaç güdüldüğünün farkına varsınlar ve gereğini yapmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Iğdır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Iğdır ilinden ASİMDER, Türk Diaspora Teşkilatlarını Akdamar Adası’na Davet Etti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Temmuz 2015 tarihinde saat 14 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ASİMDER, Türk Diaspora Teşkilatlarını Akdamar Adası’na Davet Etti haberi güncellenecektir.

IĞDIR İLÇELERİ
  IĞDIR NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:07
  • Guneş
   05:46
  • Öğle
   12:07
  • İkindi
   15:30
  • Akşam
   18:05
  • Yatsı
   19:32
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı