Dünya Haberleri

  Asıl zirve Dubai'de

  Hürriyet Haber
  22.07.2001 - 01:44 | Son Güncelleme:

  8 dünya liderinin buluştuğu Cenova'daki zenginler zirvesi için milyonlarca dolar harcanırken, global yoksulluğa çare arayacak zirve gelecek Ekim ayında Dubai'de yapılacak.

  Zirve 7 yıldızlı Burj al-Arap Oteli'nde olacak. Bill Clinton, Bill Gatesg ibi ünlülerin katılacağı Michael Jackson ve Rod Stewart'ın konser vereceği zirvenin geliri yoksullara bağışlanacak.

  Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Dubai'de yapılacak zirveye dünya liderleri, bilim adamları, ünlü işadamları ve müziğin dev isimleri katılacak. BAE Veliaht Prensi Raşid el-Maktum'un evsahipliği yapacağı zirvenin hedefi global yoksullukla mücadele etmek için politika geliştirmek.

  Toplantının açılış konuşmasını Microsoft kurucusu Bill Gates, ABD eski Başkanı Bill Clinton ve Güney Afrika eski Devlet Başkanı Nelson Mandela yapacak. Michael Jackson ve Rod Stewart gibi ünlülerin konser vereceği zirvede elde edilecek gelir yoksullara bağışlanacak. Yani Dubai'deki buluşmada ünlüler, 110 milyon dolar harcanan Cenova Zirvesi'ndeki dünya liderleri gibi havanda su dövmeyecekler.

  Konser, sponsorlar ve çeşitli etkinliklerden UNICEF ve Nelson Mandela Çocuk Fonu için milyonlarca dolar gelir elde edilmesi bekleniyor. Jumeirah plajında yapılacak, uydudan ve internetten naklen yayınlanacak konserle birlikte sponsorlardan 110 milyon dolar gelir elde edilmesi planlanıyor.

  Adı, Bilim, Teknoloji & Sanat Kraliyet Zirvesi (STARS 2001) olarak geçen zirve aslında PC'nin 20'inci yılını kutlamak, teknolojinin insan yaşantısı üzerindeki etkisini ve yoksullukla mücadeledeki yerini tartışmak için düzenleniyor.

  Davetliler arasında ABD Başkanı George W.Bush, BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Dünya Bankası Başkanı James Wolfenson gibi dünya liderlerinin isimleri bulunuyor. Ancak davetliler listesine dikkatle bakıldığında teknolojik gelişmeyle birlikte iktidarın nasıl siyasetçilerden Microsoft, Cisco, Dell gibi yüksek teknoloji şirketlerine doğru kaydığı görülüyor.

  3 günlük zirve sonrasında son 20 yılda bilim, sanat ve insan yaşamına en büyük katkıyı yapan kişilere ödül verecek. Bu kişiler İnternet kullanıcılarının oylarıyla seçilecek. Adaylar arasında David Bowie, Human Genome Projesi var. İşadamları Forumu'nun CEO'su Robert Davies, ‘Bu zirve PC’nin ve HIV virüsünün keşfinin 20'inci yılı dolayısıyla yapılıyor. Afrika'daki projeler için gelir elde etmeyi umut ediyoruz ve IT sanayinin katkılarının sosyal sorumlulukları yerine getirdiğini göstermek istiyoruz' diye konuştu.

  Kimler katılacak

  Ev sahibi

  Dubai Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Raşid el-Maktum

  Konuşmacılar

  Bill Gates, Bill Clinton ve Nelson Mandela

  Konuklar

  BM Genel Sekreteri Kofi Annan

  Michael Jackson

  ABD'nin eski BM Büyükelçisi Richard Holbrooke

  Almanya Merkez Bankası Başkanı Ernst Welteke

  IBM Ceo'su Louis Gerstner Jr

  Softbank Ceo'su Masayoshi Son

  Mia Farrow

  Visa CEO'su Malcolm Williamson

  Toshiba CEO'su Tiazo Nishimuro

  Galler Prensi Charles

  Monaco Prensi Albert

  Rod Stewart

  Davetliler

  ABD Başkanı George W.Bush

  İngiltere Başbakanı Tony Blair

  Prens William ve Prens Harry

  Dünya Bankası BAŞkanı James D. Wolfenson

  Baronez Thatcher

  Stephen Hawking

  Sun Microsystems Başkanı ve CEO'su Scott McNealy

  Cisco System Başkanı John T. Chambers

  Dell Computer Başkanı ve CEO'su Michael S.Dell

  Madonna

  Compaq Başkanı ve CEO'su Michael Capellas

  Hewlett-Packard Başkanı ve CEO'su Carleton Fiorina

  7 yıldızlı saray gibi otel

  Burj al Arap Oteli, karadan 300 metre ileride suni olarak inşa edilmiş bir adanın üzerinde kurulu.

  1 milyar 200 milyon dolara mal olan ve yelkenli görünümdeki otel, Dubai'nin denizcilik geçmişini sembolize ediyor.

  Otelde 202 oda bulunuyor. Hepsi de dubleks-suit. Alt katlarda oturma bölümü, üst katlarda ise yatak odası bulunuyor. Özel suitlerin geceliği 5 bin Sterlin, yani 9.5 milyar lira

  Müşteriler havalimanından gümüş renkli Rolls-Royce limuzinlerle alınarak otele getiriliyor.

  İsteyenler için helikopter servisi de var. 15 dakikalık yolculuk, otelin 28'inci katındaki pistte sona eriyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı