Asil Nadir 150 milyon sterlin çalmakla suçlanıyor

Hürriyet Haber
24.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Kıbrıslı Türk işadamı Asil Nadir’le ilgili Londra’da yasal süreç başlarken, ilk duruşmada Nadir’in “Polly Peck” şirketinden kendisi, ailesi ve arkadaşlarının hesaplarına yaklaşık 150 milyon sterlin para aktardığı iddia edildi.

Londra’daki Old Bailey Ağır Ceza Mahkemesinde yargıç Holyrode’un başkanlık ettiği dava, dördü kadın 12 kişilik jüri önünde bugün başladı. Eşi Nur Nadir’le mahkemeye gelen Asil Nadir, duruşma boyunca camekanlı sanık bölümünde oturdu. Davanın ilk gününde, Nadir hakkında dolandırıcılık suçlamasında bulunan İngiltere Ağır Dolandırıcılık Dairesi’nin (SFO) avukatı Philip Shears, Nadir’in “Polly Peck International” isimli şirketinden 1987 ile 1990 yılları arasında çeşitli banka hesaplarına para aktardığını ve Nadir’in 13 farklı hırsızlık suçunda bulunduğunu iddia etti.
Avukat Shears, “Asil Nadir’in Polly Peck International’dan hırsızlık yaptığını savunuyoruz. Polly Peck’ten hileli bir şekilde kendi amacı için para sağladığını söylüyoruz” diyerek, Nadir’i 34 milyon sterlinlik yolsuzluk yapmakla suçladı. İddianamede ayrıca Nadir’in, şirketinden kendisi, ailesi ve arkadaşlarının hesaplarına yaklaşık 150 milyon sterlin para aktardığı iddia edildi. Bu paranın, karmaşık bir transfer yoluyla aktarıldığı ve paranın bir kısmının KKTC’de Nadir’in sahibi olduğu bankaya transfer edildiği ileri sürüldü.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı