Gündem Haberleri

  Asıl mağdur benim

  Hürriyet Haber
  09.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İşadamı Korkmaz Yiğit, sahibi olduğu Bankekspres'in içini boşalttığı iddiasıyla 13 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada, ‘‘250 milyon dolar değerindeki bir bankayı kendi rızamla 1 milyar liraya devrettim. Bankaya el konulacağını bile bile 7 trilyon lira koydum. Burada mağdurun kim olduğunu yüce mahkemenize bırakıyorum’’ dedi. Tutuklu sanık Korkmaz Yiğit'in tahliye talebi delillerin tam olarak toplanmaması gerekçe gösterilerek reddedildi. Beyoğlu 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya Türkbank ihalesiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında İstanbul DGM tarafından tutuklanan ve Kırklareli Cezaevi'ne konulan işadamı Korkmaz Yiğit, tutuksuz sanıklar Yılmaz Yiğit, Altan Ayanoğlu, Savaş Özcan ve Kenan Kamil Kenanoğlu katıldı. Tutuksuz sanık Cafer Sait Okyar ile gıyabi tutuklu sanık Metin Kemal Özal ise gelmedi. İlk savunma hakkı Korkmaz Yiğit'e verildi. Yiğit, 1996'ya kadar hiçbir devlet ihalesine katılmadığını belirterek şöyle dedi:

  ‘‘1996'da Etibank ihalesine katıldım ancak alamadım. 1998'de yaz aylarında da Türkbank ihalesine girdim. Bankekspres'i, Doğuş grubundan 100 milyon dolara, 20 Mart 1997'de aldığımda 2 trilyon lira sermayesi, 14 şubesi bulunuyordu. Şu anda ise bu bankanın, 25-26 şubesi var, sermayesini aldıktan sonra 10 trilyon liraya çıkardık. Maslak'ta, 20 trilyon lira değerinde bir binayı da bitirmek üzereydik. Bankekspres'i, 31 Aralık'ta buraya taşımış olacaktık. 30 Eylül 1998'de bankanın karı 5.3 trilyon liraydı. Bankanın bugünkü değeri 250 milyon dolar civarındadır. 15-30 günde bir yapılan yönetim kurulu toplantılarına katılırdım. Bunun dışında çok nadir gittiğim olurdu. Yönetim Kurulu'nda alınan kararlar, yönetim kurulu üyeleri imzaladıktan sonra benim önüme gelirdi.’’

  KASET SONRASI

  Yiğit, 13 Ekim 1998 tarihinde kendisi hakkında bir takım kasetlerin televizyonda yayınlandığını söyledi. Kasetler sonrası kendisiyle ilgili medyada bazı haberlerin yer aldığını belirten Yiğit, ‘‘Bankadan 14-23 Ekim tarihleri arasında 250 milyon dolar civarında para çıkışı oldu. Eğer likitide olmasaydı, 75-80 trilyonu bu kadar kısa sürede temin edemezdik. Bu kadar para Türkiye'nin en büyük bankasından dahi çekilse, mali durumu bozulur. Biz bu durumu Başbakan'a, Devlet Bakanı'na, Hazine'ye ve Merkez Bankası'na bildirdik’’ dedi.

  1 MİLYARA DEVRETTİK

  El konulacağını bile bile, 22-23 Ekim tarihlerinde bankaya 7 trilyon lira para yatırdıklarını belirten Yiğit, o anda bankanın yerli ve yabancı ciddi alacaklılarının bulunduğunu söyledi. Yiğit, ‘‘Bankayı 1 milyar liraya devrettik. Şikâyetçi olan, parasını alamayan kimse kalmamıştır. Bu konuda teminatlar fazlasıyla verilmiştir. Yapılan herşey yasalara uygundur. İddianamede hakkımda belirtilen dolandırıcılık, hizmet nedeniyle görevi kötüye kullanmak ve sahte belge düzenlemek suçlarını kabul etmiyorum’’ diye konuştu.

  Diğer sanıklar da suçlaramarı reddettiler.

  Yiğit, stresi atlatamamış

  Türkbank ihalesiyle ortaya çıkan olayların ardından İstanbul DGM tarafından tutuklanan ve Kırklareli Cezaevi'ne konulan işadamı Korkmaz Yiğit, dün de Beyoğlu 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeydi. Yiğit ilk tutuklandığı günlerdeki görüntüsünün aksine, oldukça şık ve bakımlıydı. Ancak gazetecilerin önünde rahat konuşamadığını belirterek, cezaevinde oldukça stresli günler geçirdiğini söyledi.

  Medyadan protesto

  Gazete ve televizyonların yoğun ilgi gösterdikleri duruşma öncesi geniş güvenlik önlemi alındı. Salonun dar oluşu ve güvenlik gerekçesiyle birçok gazeteci içeri alınmadı. Korkmaz Yiğit, basın mensuplarının duruşmayı izlemek istemesi üzerine Mahkeme Başkanı Yılmaz Gülhan'a, ‘‘Basının karşısında anlatmak istediklerimi tam olarak anlatamıyorum. Zaten stresli bir yerden geliyorum. Anlayış gösterilmesini istiyorum’’ dedi. Bunun üzerine basın mensuplarının içeriye alınmamasına karar verildi. Yalnızca bir kameranın duruşma başlamadan önce 5 dakika görüntü almasına izin verildi. Bu arada polis olduklarını iddia eden kişiler basın mensuplarını tartaklayıp, salondan uzaklaştırdı. Gazeteciler duruşmaya alınmamaları ve saldırılar nedeniyle, mahkemeyi 10 dakika alkışlarla protesto ettiler.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı