Gündem Haberleri

  Asıl kadrolaşan ANAP

  Hürriyet Haber
  12.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MHP İl Başkanı’ndan ANAP İl Başkanı’na cevap

  Geçen hafta yaptığımız bir röportajda ANAP İl Başkanı İbrahim Taşkın, MHP'nin İstanbul'da endişe verici bir hızla kadrolaştığını söylemişti. MHP'nin yeni İl Başkanı Hasan Hüseyin Ceylan, ANAP'ın da özellikle SSK hastanelerinde kadrolaştığını öne sürdü.

  İstanbul'da kongre sonuçlarının Genel Merkez tarafından tanınmayacağı söylenmişti.

  Böyle söylentilerin çıkmasının nedeni aslında kimsenin MHP'yi tanımıyor olması. Sanılanın aksine parti içinde demokratik bir işleyiş hakimdir. İl başkanlığı için 12 aday ortaya çıktı ve barış içinde yarıştılar. Parti tabanının teveccühüne mazhar olan ekibe bayrak devredildi. Genel merkezimizle hiçbir sorunumuz olmamıştır, olmayacaktır.

  MHP’deki üç bakanlıkta yürütülen yoğun kadrolaşma hareketi bürokrasiyi ve siyasi çevreleri rahatsız ediyor. En son söyleşi yaptığımız ANAP İl Başkanı İbrahim Taşkın rahatsızlığını bildirdi.

  Bu arkadaşlar önce kendilerine baksınlar. SSK'da neredeyse ayda birkaç defa başhekim değişiyor. Devletin kadrolarıyla dama taşı gibi oynuyorlar. Tüm yöneticiler uyum içinde çalışacakları kadroları iş başına getirmeyi ister. Ama devlet memurlarıyla ve devletin işleyişiyle fazla oynamamak gerekir. Ben de çeşitli devlet kademelerinde görev yapmış biri olarak buna son verilmesi gerektiğine inanıyorum. Ulaştırma Bakanımız Enis Öksüz'ün söylediği gibi hiç kimseye MHP'li olduğu için imtiyaz tanınmamalı. Devlet içinde görev alan MHP'li tembel olmamalı aksine herkesten fazla çalışmalıdır. Çalışmayanlar ise tasfiye edilmelidir. Onun yerine ise hangi görüşten olursa olsun bu göreve layık olanlar işbaşına gelmelidir. MHP'nin uhdesinde olan bakanlıklarda en önemli kademelerde sosyal demokratlar çalışıyor. Bu insanlarımıza görüşlerinden ötürü hiçbir şey söylenmedi ve başarılılarsa yükselmeleri için gereken yapıldı.

  Siz mimarlığa da meraklısınız ve İstanbul'a il başkanı oldunuz. Bu şehri en önemli sorunları sizce nedir?

  Maalesef son 50 yılda çıkan çarpıklığın en önemli sorumluları arasında mimarlar da bulunuyor. Şekilsiz ve ruhsuz evler yaptılar. Karşınızda Sinan'ın eşsiz yapıtları duruyor. Süleymaniye'de ahşap, Fener ve Balat'ta emsalsiz kagir yapılar, zarif sokaklar yükseliyor. Arkamızdaki Galata'da Levantenler ve Rum ve Ermeni yurttaşlarımızın oluşturduğu medeniyet abideleri bulunuyor. İstanbul işte bunlardan ibarettir. Çok sesli, çok dinli, çok kültürlü bir kültür şehrini çok sorunlu ve çirkin bir hale getirdik. Bunda hepimizin dahli var.

  Bu sorunlar nasıl çözülecek?

  Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp beyefendinin bu konuda çok projesi var. Tarihi yarımadadaki tüm Türk-İslam ve Bizans yapılarının etrafındaki çirkinlikler yıkılıp temizlenmeli, bu bölge yayalaştırılmalıdır. Sayın Tantan'ın Fener Balat Projesi hayata geçirilmelidir. Tarihi yarımadaya zorunlu araçlar dışındakilerin girmesi önlenmelidir.

  t Kazanması sürpriz oldu

  MHP yeni İstanbul İl Başkanı Dr. Hasan Hüseyin Ceylan 1955 Sivas doğumlu. Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olan ve kulak-burun-boğaz uzmanı olan Hasan Hüseyin Ceylan, 18 Nisan seçimlerinde Fatih Belediye Başkanlığı'na adaylığını koyduğu için SSK Eyüp Hastanesi'ndeki başhekim yardımcılığı görevinden istifa etti. Seçimden sonra İl Sağlık Müdür Yardımcısı ve Haseki Hastanesi Başhekim Muavini olan Ceylan, MHP İl Başkanlığı'na adaylığını açıklayarak görevlerinden istifa etti. Kazanmasının mümkün olmadığı söyleniyordu ama kazandı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı