Asıl irtica enflasyondur

Hürriyet Haber
27 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 27 Mart 1998 - 00:01

Yavuz GÖKMEN

Ben her zaman Türkiye'nin birtakım öcülerle korkutularak yönetilmek istendiğini savundum. Başta ‘‘komünizm’’ öcüsü yaratıldı ve bu korku bahane edilerek askeri yönetimler işbaşına getirildi. Son olarak ‘‘irtica’’ öcüsü yaratıldı ve irtica geliyor beklentilerine kapılmış halkımız bu kez örtülü bir askeri müdahale ile karşılaştı. Türkiye'nin kaderi başka başka şeylerle korkutularak sürekli kendi içinden çıkardığı ordusuyla karşı karşıya kalmak olmamalıdır.

Bu tür kafa yapısı Kürt sorununda da aynı yöntemi benimser. Bu kafa Güneydoğu'daki milyonlarca Kürt'ün varlığını görmezden gelir ve bu sorunu özgürlükçü-barışçı yöntemlerle çözmek yerine kuvvete başvurmayı benimser. Zanneder ki, terör sorunu çözülürse her şey halledilecektir.

Oysa bu bir ham hayalden ibarettir.

İrtica konusunda da durum aynıdır. Bu konu gereğinden fazla abartılmış, zor ve baskıyla çözüm yoluna gidilmek istenmiştir. Bu yöntem sorunu çözmeyi değil, bilakis büyütmeyi getirecektir.

Türkiye işte şimdi bu noktadadır.

* * *

Ben bu satırları dikte ederken, Başbakan, Genelkurmay Başkanı'nı kapılarda karşılayıp görüşüyordu. Bu karşılamanın Erbakan'ın son zamanlarında yaptığı karşılamalardan tek farkı, basın mensuplarına alenen gösterilmeye kalkışılmayışıydı. Siyasi nezaket olarak düşünülmesi gereken bu davranışın bile başka şeyler çağrıştırması, Türkiye'nin nasıl bir tıkanıklık içerisinde bulunduğunu göstermeye yetip artmaktadır.

Türkiye'de Başbakan ve Genelkurmay Başkanı bir süre önceki çatışmalarını uzlaşabilir noktaya vardırıp vardıramayacaklarını anlamak üzere bir araya geldiler. Her iki taraf, zannediyorum ki birbirlerinin gerçek niyetlerini anlayabilmek için büyük çaba sarf ettiler. Sonuçta, benim tahminimce, uzlaşmış görünecekler; ama uzlaşamayacaklardır.

Çünkü artık her iki taraf birbirlerine olan güvenlerini yitirmişlerdir ve kuşkuyu benliklerinin derinliklerinde şiddetle duymaktadırlar.

Açık olan tek şey Türkiye'nin bu askeri ağırlıklı göstermelik sivil demokrasiyle hiçbir yere varamayacağı, bilakis abarttığı sorunları büyüterek bu sorunların içerisinde kaybolup gideceğidir.

* * *

Türkiye'de asıl sorun irtica filan değil, enflasyondur. Türkiye'de asıl sorun irtica filan değil, gelir dağılımındaki olağanüstü adaletsizliktir. Çok büyük çoğunluğu bir lokma ekmek peşinde olan insanlar ekmek kavgasından başka hiçbir şey takmamakta ve onlara bu ekmeği sunabilecek iktidarlar özlemektedirler.

Ve ekmeğin yanında barış ve özgürlük istemektedirler.

Eğer siz onlara ekmek, barış ve özgürlük yerine baskı, zulüm, kan ve tehdit götürüyorsanız sizi hiç sevmeyeceklerdir.

Korkunun esiri bir toplum buna ilanihaye katlanmayı reddedecek ve ilk tercihini korkusuzluk lehine yapacaktır.

Korkuyu yok edecek tek şey sevgidir.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı