Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Asıl hedef şimdi

EĞER grubumuzdan ikinci çıkamasaydık bugüne gelemezdik. Bu nedenle Futbol Federasyonu’nu, Teknik Direktör Fatih Terim’i ve futbolcularımızı candan kutlarız. Ancak asıl hedef şimdi başlıyor.

Görüyoruz ki Teknik Direktör Fatih Terim de aynı görüşte. Daha Arnavutluk maçı sırasında yardımcılarını muhtemel rakiplerimizin maçlarına gönderdi. Ve artık İsviçre ile oynayacağımız Play-off’ta dönüşü ve mazereti olmayan bir yoldayız.

Sorumluluk sadece Federasyon, teknik heyet ve futbolcularda değil. Başta medya olmak üzere hepimizde. Hepimizin haberlerine, yazılarına ve sözlerine dikkat etmesi gerekir. Hepimizin bu hedefe kilitlenmesi şart.

İşte gördünüz, yanlış haberler, yanlış demeçler ahengi olmayan bir yönetim, sorumlu antrenör ve sporcular yüzünden Olimpiyatlarda en başarılı sporumuzu öldürdük. Yazık değil mi?

Bunun sorumluluğunu bilerek veya bilmeyerek ve de bildiğiniz ve gördüğünüz yanlışları zamanında ifade etmeyerek hepimiz taşıyoruz. Eleştiri, haber, yazı ve söz elbette olacak. Ama yerinde ve zamanında.

Kıbrıs’taki izolasyon insan haklarına aykırı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Spor Bakanımız Sayın Özkan Yorgancıoğlu’nun davetlisi olarak Lefkoşa’da organize edilen 9.Kıbrıs Spor Şurası’na katıldım. Daha sonra Olimpiyat Komitesi Başkanı Hasan Ali Bıçak ve meslektaşlarım olarak onur duyduğum Hasan Hastüre ile Cumhurbaşkanı Sayın Mehmet Ali Talat ile görüştüm.

Olimpizme ve spora inanan insanlarla aynı adayı paylaştıkları gençlerin spor yapmasını önlemek kadar talihsiz bir girişim olamaz. Bu izolasyon insan haklarına aykırıdır. Uluslararası Spor Federasyonları’nın bu konuda duyarsız kalmaları kabul edilecek bir olay değil. Ancak bence Kıbrıslı Türk Federasyonları Türkiye’den değil, çözümü kendi emekleri ve gayretleri ile bulmalı. Türkiye’de yeni değişen federasyon başkanları bu konuda nasıl suskun kalıyorlar anlayamıyorum.

İşte bu nedenle kendi işini kendin gör deyişiyle harekete geçmek gerekir. Aslında bu izolasyonun nedeni Rumların birleşmeyi kabul etmemesidir. Artık bu gerçeği Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Spor Federasyonları anlamalı. Kıbrıslı Rumlar, Türkler ile birlikte yaşamayı istemiyorlarsa, o zaman sporda bağımsızlık, Kıbrıslı Türk gençlerimizin en doğal hakkıdır.

Türk donanmasını iyi tanıyor musunuz?

Birkaç hafta önce Donanma Günü nedeniyle Olimpiyat Komitemizin Yönetim Kurulu Üyesi, eski milli basketbolcu Koramiral Ekmel Tokrakan girişimiyle, komite arkadaşlarımız ile Türk Donanması’nı ziyaret ettik. Başta Donanma Komutanı Oramiral Sayın Metin Ataç olmak üzere, yakınlık ve ilgi bir yana böyle bir donanmamız olduğu için hepimizin Türk ulusu olarak onur duyması gerekir.

Ama önce gelin donanmamızdan neden gurur duyacağımızı anlatayım. Bir defa Türk Donanması Kuzey Akdeniz ve Karadeniz’in en güçlü filosuna sahip. Yani bir deniz savunmasında gerekli harp gemisi çeşitlerinin en ideal birleşimi var. Tam bir donanma. Peki Gemlik Tersanesi’nde denizaltı, firkateyn gibi harp gemilerini Türk Donanması’nın inşa ettiğini biliyor muyuz? Alman lisansı ile bu gemiler Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Türk mühendisleri, Türk usta ve işçileri tarafından yapılmakta. Dahası var, bir subayın gemi komutanı oluncaya kadar gerekli kurs ve eğitimlerinin üç doktora çalışmasından fazla olduğunu ifade edersek, verilecek emeğin değerini belki anlatabilirim.

Deniz Kuvvetleri’nin ve diğer Silahlı Kuvvetler’in birçok spor tesisi var. Buralarda öğretim gören öğrencilerden ve de spor tesislerinden bütün federasyonların istifade etmesi gerekir. Bu konuda bir işbirliği düzenlemekle ülke sporu büyük ivme kazanacaktır.

Kısaca, donanmamız ve Türk Silahlı Kuvvetleri ile gurur duyalım. Çevremizde savaş ve kargaşanın devam ettiği bir ülkede yaşadığımızı da aklımızdan çıkartmayalım.
X