Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Asıl bombayı İsrail'e attı

  Hürriyet Planet
  20 Mayıs 2011 - 20:42Son Güncelleme : 20 Mayıs 2011 - 13:59

  Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki halk ayaklanmalarına yönelik "en kapsamlı" konuşmasını yapan ABD Başkanı Barack Obama, Suriye lideri Beşar Esad'a, "Ya ülkendeki dönüşüme liderlik et, ya da yoldan çekil" dedi. Obama, İsrail'in ise 1967 sınırlarıyla bir Filistin devletine razı olması gerektiğini söyledi.

  ABD Başkanı Obama, günlerdir beklenen konuşmasında, Washington'ın, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da son dönemde yaşanan gelişmelere yönelik politikalarını açıkladı.

  ABD'nin geleceğinin, kendilerine coğrafi olarak "çok uzakta" olsa da ekonomi, güvenlik ve tarih açısından bakıldığında Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesine bağlı olduğunu söyleyen Obama, Suriye Devlet Başkanı Esad'a sert bir uyarıda bulundu.

  Washington'da, Dışişleri Bakanlığı'nda konuşan Obama, "Esad artık bir seçim yapmalı. Ya dönüşüme öncülük eder, ya da yoldan çekilir. Suriye hükümeti, göstericilere ateş açmayı bırakıp, barışçıl gösterilere izin vermeli ve siyasi tutukluları serbest bırakmalı" dedi.

  Esad'ın baskıcı politikalarla ülkesini daha fazla yönetemeyeceğini belirten Obama, Suriye liderinin, uluslararası alanda kabul görmek istiyorsa tavrını değiştirmesi gerektiğini ifade etti.

  "REFORM YAPAN ARKASINDA BİZİ BULUR"

  Bölgede halklarının değişim talebine kulak veren bazı "gerçek liderler"in istifa ettiğini ve bunları başka liderlerin de izleyebileceğini söyleyen Obama, "Hem dostlarımıza hem de düşmanlarımıza bir mesaj iletiyoruz: Eğer reform yapma riskini alırsanız ABD’nin tam desteğini arkanızda bulursunuz" diye konuştu.

  Maddi desteğe Mısır ve Tunus’tan başlayacaklarını belirten ABD Başkanı, Kahire'nin 1 milyar dolara yakın borcunu da sileceklerini resmen açıkladı.

  İSRAİL-FİLİSTİN SORUNU

  İsrail-Filistin sorununun çözümü için 1967 sınırlarına dönülmesi gerektiğini söyleyen Obama, "Müzakerelerin temeli çok net: Varlığını sürdürebilecek bir Filistin ve güvenliği sağlanmış bir İsrail. Biz devletlerin 1967 sınırlarını temel almasını ve toprak alışverişi yapılmasını savunuyoruz" dedi.

  ABD'nin iki yılı aşkın süredir bu sorunu sona erdirmek için gösterdiği çabaların sonuç vermemesinden dolayı duyduğu üzüntüyü dile getiren Obama, "Yerleşim inşaatları sürüyor, Filistinliler ise müzakere masasından kalktı. Açmazdan başka bir yere varamadık... Filistinliler İsrail'in meşruiyetini zayıflatmaya çalışmaya son vermeli. Eylül ayında yapılacak Birleşmiş Milletler zirvesinde İsrail'i yalnız bırakma girişimleri, bağımsız bir Filistin devleti getirmeyecek. İsrail’in varlık hakkını kabul etmeden Filistinlilerin devleti olamaz" diye konuştu.

  "KABUL EDİLEMEZ"

  1967 SINIRLARI

  1967’de İsrail’in galip geldiği 6 Gün Savaşı’ndan önceki sınırlar, İsrail’in Batı Şeria ve Kudüs’ün büyük bölümünden geri çekilmesini gerektiriyor. Gazze’deki durumu ise değiştirmiyor. Obama, bu konuda önceki yönetimin İsrail’e taahhüdünü göz ardı etti ve dün ilk defa tavır değişikliğini kamuoyu önünde teyit etti.

  Bugün Beyaz Saray’da Obama’yla bir araya gelecek olan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, konuşmanın hemen ardından yazılı bir açıklama yayınladı ve kendilerinden 1967 sınırlarına dönüşü kimsenin isteyemeyeceğini söyledi. 1967 sınırlarının İsrail’i savunmasız bırakacağını iddia eden Netanyahu, ayrıca bunun Batı Şeria’daki önemli Yahudi yerleşimlerinden vazgeçileceği anlamına geldiğini ve bunu kabul edemeyeceklerini belirtti.

  Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, konuşmanın ardından Filistin liderlerini acil toplantıya çağırdı. Hamas ise Obama’nın slogan atmayı bırakıp somut adımlar ortaya koymasını istedi.

  AVRUPA'DAN DESTEK

  Obama'nın 1967 sınırları önerisine destek veren Almanya Başbakanı Angela Merkel ise "barış anlaşmasını 1967 sınırları temeline oturtmanın ilerlemek için iyi bir yol olabileceğini" söyledi.

  Bir basın toplantısında konuşan Merkel, "Bence 1967 sınırlarını temel alma ve toprak değişimini değerlendirme --ancak buna körü körüne bağlanmama-- fikri iyi ve yönetilebilir bir yol olabilir" dedi.

  KONUŞMANIN TAM METNİ

   

   

   

   

   

   

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı