Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Asıl bomba Hristofyas’a patladı

  Ömer BİLGE / LEFKOŞA
  04 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 04 Ekim 2011 - 09:16

  Kıbrıs Rum yönetiminin 11 Temmuz’da yaşanan ve 13 kişinin öldüğü patlamayla ilgili atadığı komisyon, olaydan Rum lider Hristofyas’ı sorumlu tuttu. Sondaj kriziyle ülke gündemini değiştirmeye çalışan Hristofyas’a istifa baskıları artabilir.

  DOĞALGAZ krizi nedeniyle ülke gündemini bir süre değiştirmeyi başaran Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas’ın başı 11 Temmuz’da patlayan 13 kişinin öldüğü patlama nedeniyle yeniden belaya girdi. Bağımsız soruşturma komitesi, iki ay süren araştırması sonucunda patlamada tüm sorumluluğun Rum lider Dimitris Hristofyas’ın olduğunu ilan etti.
  Limasol yakınlarındaki Mari’deki askeri üsteki patlama, üs yakınındaki Vasiliku elektrik santralın da tahrip olmasına neden olmuş ve ülke enerji krizine de girmişti. Patlamanın ardından iki soruşturma başlatıldı. Biri polisin sürdürdüğü ceza soruşturması, ikincisi ise, Rum Meclisi bünyesinde bağımsız hukukçu Polis Poliviu başkanlığında siyasi soruşturma. Ceza yaptırımı bulunmayan siyasi soruşturmanın sonucu dün açıklandı.
  Poliviu, Rum siyasetini şoke eden açıklamasında, patlamanın baş sorumlusunun Rum lider Hristofyas olduğunu belirtti, ikinci ve üçüncü sorumluluğu ise patlama sonrası istifa eden Dışişleri ve Savunma bakanlarına yükledi.
  En büyük sorumlu
  Poliviu, Hristofyas’ın, üste muhafaza edilen 98 konteyner dolusu askeri mühimmatın infilak etmesinde, “çok ciddi şahsi ve kurumsal sorumluluğu bulunduğunu” vurguladı ve “Hristofyas bakanlarının gösterdiği ihmalde de en büyük sorumluluk sahibidir” dedi.
  Kişisel olarak sorumlu bulunduğu yönündeki soruşturma kararını reddeden Rum lider Hristofyas, “Hiçbir delil yok, müfettiş yetkisini aşmıştır” dedi.

  Barut konteynırları şişti

  Kıbrıs Rum yönetimi, 2.5 yıl önce İran’dan Suriye’ye giden bir gemiyi durdurmuş, içindeki barut ve mühimmata el koymuştu. Güneş altında tutulan konteynırlar içindeki mühimmat şişerek infilak etmiş ve büyük bir krize neden olmuştu. Ölenlerin yakınları ve muhalifler Hıristofyas’ın sarayı önünde neredeyse her gün istifa etmesi için gösteri düzenliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı