Gündem Haberleri

  “Aşıklar” da yeni anayasada yer bulmak istiyor

  A.A
  27.01.2012 - 11:25 | Son Güncelleme:

  “Aşıklar” yeni anayasada özlük haklarının teminat altına alınmasını istiyor.

  Dünya Halk Aşıkları Şairleri Yazarları Kültür Araştırma Geliştirme ve Eğitim Derneği, TBMM Başkanlığına yaptığı başvuruda sorunlarını ve çözüm önerilerini anlattı.
  Aşıkların Türk milletinin örf, adet, gelenek ve göreneklerinin yaşaması ve gelecek nesillere aktarılması açısından büyük bir sorumluluk taşıdığı belirtilerek, “Üniversitelerde Aşıklık ve Aşıklar için birkaç kişinin çabası yeterli değildir. Üniversitelerde Aşıklık Sanatı için kürsüler kurulabilir. Aşıkların hayatları araştırılıp derslerde öğrencilere canlı örnekleriyle aktarılabilir” görüşüne yer verildi.
  Aşığın, halkın kendisi olduğu, halkta ne aranırsa Aşıkta bulunacağı ifade edilerek, “Aşık, milletin dili, gözü, kulağı, ağzı, düşüncesi, fikirleridir. Geçmişi geleceğe taşıyan sözlü ve görsel medya görevi üstlenmiştir. Devlet, Türk Milletinin öz kültürü olan Aşıklık ve Ozanlık mesleğine önem vermelidir. Öldükten sonra kahraman ilan etmenin hiç anlamı yoktur” denildi.

  Mekan tahsis edilmeli

  Aşıklar, başvurularında şu talepleri iletti:
  “Günümüzde Aşıklık Sanatında usta olan Aşıkların çıraklarını evlerinde barındırmaları veya beraberinde gezdirmeleri neredeyse imkansız hale gelmiştir. Bu sebeplerden dolayı Aşıklık Sanatının yaşayabilmesi ve gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılması için Aşıkların sanatlarını icra edebilecekleri birer mekan tahsis edilmelidir.
  Aşıklık mesleğini sürdüren birçok aşığımız geçimini bu sanattan kazanmaktadır. Aşıklık Sanatını sürdüren aşıklarımızın maalesef bir sosyal güvenceleri yoktur. Aşıklık Sanatı bir sosyal güvence sistemi içerisine alınmalıdır. Aşıkların geçimlerini rahat sağlayabilmeleri için maaşa bağlanmalıdır.
  Aşıkların sanatlarını halka yansıtabilmeleri için TRT'nin bir kanalında en azından haftada bir defa program olmalıdır.
  Ülkemizde belediye sayısı yaşayan Aşık sayısından fazladır. Her belediye kendi bünyesinde bir Aşığı istihdam etse aşıkların geçim sıkıntıları büyük ölçüde aşılmış olur.
  Aşık üreticidir ve daima eser üretmektedir. Bir aşığın üretmiş olduğu eser hiçbir telif hakkı ödenmeden sanatçılar tarafından söylenmektedir. Bunun için telif hakları yasasını sıkı bir şekilde uygulanması ve Aşıkların eserlerinin telif hakları ödenmelidir.
  Devlet kurumlarının ve yerel yönetimlerin hazırlamış oldukları tüm etkinliklerinde Aşıklara yer verilmesini ve aşıkların sanatlarını halka açık mekanlarda icra etmelerine fırsat verilmelidir.
  Aşıklar ve Ozanlar eserlerini halkla paylaşabilmeleri ve gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarabilmeleri için mutlaka CD, Kaset, Kitap gibi ihtiyaçlar Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından karşılanmalı ve bandrol ücretlerinden muaf tutulmalıdır.”
  Başvuruda, tüm bu konuların düzenlenmesi ve Aşıkların özlük haklarının yeni Anayasada teminat altına alınması istendi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı