ANKARA HABERLERİ

Aşık Veysel'i gönül gözüyle gördüler

DHA
29.03.2016 - 13:55Son Güncelleme :
DHA

ANKARA, (DHA)- ALTINDAĞLI çocuklar, Halk Ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu'nu vefatının 43. yıl dönümünde unutmadı. Duyarlı davranışlarına bir yenisini daha ekleyen Altındağlı çocuklar, düzenledikleri törenle büyük ustayı saygıyla andı. Aydınlıkevler Gençlik Merkezi öğrencileri, Aşık Veysel'in hafızalardan silinmeyen türkülerini hem çaldı hem söyledi.
ALTINDAĞLI ÇOCUKLAR 'UZUN İNCE BİR YOLDA'
Aydınlıkevler Gençlik Merkezi'nde gerçekleşen anma programına yaklaşık 30 öğrenci katıldı. Öğrencilerin anneleri ve babalarının da yer aldığı etkinlik aşık Veysel'in hayat hikâyesinin anlatıldığı belgeselle başladı. Ustayı gönül gözüyle görmek isteyen Altındağlı çocuklar, 'Tellerin yanık sesi' isimli tiyatro gösterisini sahneye taşıdı. Daha sonra 'Uzun ince bir yoldayım' türküsüne bağlamalarıyla eşlik eden öğrenciler, katılımcılardan büyük alkış aldı. Altındağlı çocuklar, yakın tarihin en önemli halk ozanlarından biri olan aşık Veysel hakkında çok sayıda bilgiyi de izleyicilerle paylaştı.
KÜLTÜREL DEĞERLER EMİN ELLERDE
Merkez öğrencilerinden Yasemin Ekinci, önemli bir anma etkinliğine imza attıklarını söyledi. Arkadaşları ve eğitimcileriyle birlikte bu programa büyük özen gösterdiklerini ifade eden Ekinci: “Ozanlarımızı hiçbir zaman unutmamalıyız" dedi. Ekinci, kültürel değerlerin ancak bu sayede kaybolmayacağının altını çizdi.
Bir diğer öğrenci Mehmet Arda Eren ise "Aşık Veysel'i bilmeyen arkadaşlarım var. Onun türkülerini hiç dinlememiş insanlar tanıyorum. Yabancı şarkılara ve sanatçılara bu kadar ilgi duyup kendi ozanlarını tanımayan insanlar görünce çok üzülüyorum. Ben ve arkadaşlarım bugün burada ustayı andık. Onun türkülerini söyledik, şiirlerini okuduk. Allah rahmet eylesin" dedi.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Aşık Veysel'i gönül gözüyle gördüler hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2016 tarihinde saat 13 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aşık Veysel'i gönül gözüyle gördüler haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı