AYDIN HABERLERİ

Aşık Ömer, Aydın’da Düzenlenen Şölenle Anıldı

IHA
19.10.2015 - 09:01Son Güncelleme : 19.10.2015 - 09:02

AŞIK ÖMER, AYDIN'DA ANILDI

IHA

Aydın Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile Aşıklar ve Ozanlar Derneği Aydın Şubesi işbirliğinde “Aşık Ömer’i Anma ve Aşıklar Şöleni” düzenledi.
Aydın Kültür Merkezi Dr. Hidayet Sayın Tiyatro Salonu’nda sunuculuğunu Aygül Mutlu’nun yaptığı etkinliğe, Aşık Mehmet Köse ( Kaptani), Aşık Celal Bulut (Hoca), Aşık Süleyman Ateş (Püryani), Aşık Turgut Yılmaz (Yılmazer), Aşık Muhsin Özem (Yaralı), Aşık Ensar İpek (İpekoğlu) söz ve sazları ile renk kattılar.
Açılış konuşmasını yapan Adnan Menderes Üniversitesi Öğreti Üyesi Doç Dr. Caner Işık, Aşıklık Türk toplumunun en önemli bilgilenme kaynaklarından bir olduğunu belirterek, “Bu kültürün yaşatılmasına özellikle medya çağında, yoğun bir kültürel yozlaşmanın yaşandığı bu günlerde tarihi evrelerden günümüze kadar aldıkları terbiye ile söyleyen aşıklar bu geleneği sürdürebilmek için özverili bir şekilde mücadele verdiklerine şahit oluyoruz. Aşıklarımız bu ismi aslında tekke edebiyatı ile almıştır. Özellikle Türk geleneğinde ruhsal sözün bir enstrüman ile yani sazla kapuzla aktaran ve bu söyledikleri sözlerle insanlara hikmeti, doğruyu ve güzeli anlatan aşıklık aslında Türk toplumunun en önemli bilgilenme kaynaklarından biridir” diye konuştu
Aydın Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nde katkılarıyla düzenlen şölende halk ozanların coşkulu sazları ve manidar değişleriyle heyecanlı dakikalar yaşatırken, aşıklar arasında yaşanan atışmaları seyirciler zaman zaman ayakta alkışladı.
Etkinliğin ardından Aşıklar ve Ozanlar Derneği Aydın Şubesi tarafından yurdun değişik yörelerinden gelerek katılım gösteren ozanlara teşekkür plaketi verildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Aşık Ömer, Aydın’da Düzenlenen Şölenle Anıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Ekim 2015 tarihinde saat 09 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aşık Ömer, Aydın’da Düzenlenen Şölenle Anıldı haberi güncellenecektir.

  AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   05:14
  • Guneş
   06:51
  • Öğle
   13:11
  • İkindi
   16:36
  • Akşam
   19:11
  • Yatsı
   20:36
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı