Aşık: Likör Fabrikası'nı Galatasaray'a vereceğiz

Hürriyet Haber
09.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Tekel'den sorumlu Devlet Bakanı Eyüp Aşık, Ali Sami Yen Stadı yanındaki Likör Fabrikası'nın Galatasaray'a verileceğini söyledi. Aşık, ‘‘Bekletmeyeceğiz. Bekletince, sonunda olmuyor bu işler. Büyük bir camia, alsın kullansın’’ dedi.

Devlet Bakanı Eyüp Aşık, Ali Sami Yen Stadı'nın yanındaki Likör Fabrikası'nın arsasını Galatasaray Kulübü'ne vereceklerini söyledi.

Aşık, eksperlerin Likör Fabrikası'nın bulunduğu arsaya 80 milyon dolar dolayında değer biçmelerine karşın, en yüksek teklifin GS'den 42 milyon dolar olarak gelmesini çok olumsuz bir unsur olarak görmediğini söyledi.

Aşık, ‘‘Buraları bir an önce elden çıkarmak lazım. Bekletirsen, birşeyler olur, yine kalır. Galatasaray büyük bir camia, başarılı bir spor kulübümüz. Alsın değerlendirsin. Kendilerine vereceğiz. Ama, mümkünse bir artırma daha yapılabilir’’ dedi.

Aşık, Tekel'i küçültmeye devam edeceklerini belirtirken de, Tekel Genel Müdürü'nün, ‘‘100 trilyon borcu var, Tekel battı’’ şeklindeki görüşüne katılmadığını ifade etti. 700 trilyon lira cirosu olan bir kuruluşun 100 trilyon lira borcu bulunmasını normal karşıladığını kaydeden Aşık, bunun daha çok tütün alımından kaynaklandığını vurguladı.

MİLLİ EĞİTİM GİBİ

Aşık, 8 yıllık Temel Eğitim Reformuna en büyük desteğin Tekel'den geldiğini anımsatarak şunları söyledi:

‘‘Son bir yılda Tekel'den Milli Eğitim Bakanlığı'na 65 trilyon lira aktardık. Bana bağlı Milli Piyango'dan da 11 trilyon aktarıldı. Yıl sonuna kadar her iki rakamın toplamı 100 trilyon lirayı bulacak. Tekel sadece bununla da yetinmedi. 4 tane okul yapıyor. Ayrıca, her biri çok kıymetli 15 arsa veya binayı okul veya yurt yapılmak üzere devrettik. Cibali'yi Kadir Has Üniversitesi'ne verdik. Bunun içindir ki her yıl yaklaşık 6-8 bin dersklik yapabilen Türkiye bu yıl 22 bin derslik yapabildi. Gelecek yıl daha da fazlasını yapacak. Ülkeye bundan daha iyi hizmet yapılır mı?’’


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı