Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Aşık, çete postacısı

  Hürriyet Haber
  12 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 12 Eylül 1998 - 00:01

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, sağ iktidarların çetelerle iç içe olduğunu, mevcut ortamda hak ve hukuktan söz edilmesinin mümkün olmadığını belirterek, ‘‘Hükümet, çetelerin postacısı’’ dedi. Baykal, hükümetin yaptığı yolsuzlukların dosyalar halinde elinde olduğunu da belirterek, ‘‘Günü geldiği zaman, bu iktidarın yolsuzluklarını dosya dosya ortaya koyacağız. Bunu iktidara aday bir partinin lideri olarak söylüyorum’’ dedi.

  Partisince dün Kars'ta düzenlenen mitingte, Bulvar Meydanı'nı dolduran 2 bin 500 kişiye hitap eden Baykal, ANAP ile DYP arasında bir fark olmadığını söyledi. ‘‘Al birini, vur ötekine’’ diyen Baykal, çetelerin ortaya çıkmasından tüm sağ partilerin sorumluluğu olduğunu ileri sürdü. Devlet Bakanı Eyüp Aşık'ın çetelere postacılık yaptığını söyleyen Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ‘‘Çeteler, sağ siyasetin ürünüdür. Ortak kültürürünün doğal sonucudur. Türkiye'de çeteleri, sağ siyaset doğurmuştur. Başbakan'a en yakın bakana, çetenin başı telefon açıp 1.5 saat muhabbet ediyor. Hem delikanlı, hem de geyik muhabbeti yapıyor.’’

  ANAP'lı bir milletvekilinin, bir çete mensubuyla Türkiye'ye gelmesi için pazarlık yapmak istediğini kaydeden Baykal, ‘‘Devlet ile pazarlık yapmak isteyen çetenin postacılığı gövevini içine sindiriyor. Çetenin postacılık görevini bu hükümet yapıyor’’ dedi.

  SOL ÖZLENDİ

  Halkın artık sol iktidar özlemi içinde olduğunu vurgulayan Baykal, yolsuzluk yapanlardan hesap sormak için işbaşına gelen iktidarın vaadini yerine getirmediğini, üstelik kendisinin yolsuzluklara bulaştığını ileri sürdü. Baykal konuşmasında, bir süre önce Kars'ı ziyaret eden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye de çatttı. Bahçeli'nin, ‘‘12 Eylül öncesi Kars Kalesi'ne kızıl bayrak asılmıştı. Biz üç hilali asacağız’’ dediğini hatırlatan Baykal, ‘‘Biz Kars Kalesi'ne ne kızıl, ne de üç hilalli bayrağı astıracağız. Kars Kalesi'ne Türk Bayrağı yakışır, onu asacağız’’ dedi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı