Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Asgari ücretli sporcu kalmayacak

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), futbol, basketbol ve voleybol federasyonlarından sporcuların ve teknik adamların aldığı gerçek ücretin bildirilmesini ve prim ödemelerinin tavandan yapılmasını istedi. Federasyonların, gerekli düzenlemeyi yeni sezon başlayana kadar yapmaları gerekiyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Bu yılın sonunda, meslek kodu uygulamasına geçmeyi amaçlayan SGK, bu  kapsamda yürüttüğü çalışmalar kapsamında futbol, basketbol ve voleybol  federasyonlarının yöneticileri ile bir araya geldi.

Türkiye Futbol Federasyonu yöneticileri ile yapılan görüşmede, Spor Toto  Süper Lig ile Bank Asya Birinci Lig'de mücadele eden futbol takımlarındaki sporcu  ve teknik adamların çoğunun sigorta primlerinin asgari ücretten yatırılması  gündeme geldi.

Toplantıda SGK yetkilileri, teknik adamların ve futbolcuların yaklaşık  yüzde 70'inin primlerinin SGK'ya asgari ücret üzerinden bildirildiğini, asgari  ücretten yatırılan prim tutarının yaklaşık 300 lira olduğunu ancak söz konusu  kişiler için üst limitten yani ayda yaklaşık 2 bin lira prim ödenmesi gerektiğini  anlattı.

Voleybolda bildirilmesi gereken prim tutarı aylık 7,5 milyon lira

Voleybol ve basketbol takımlarından kurumsal olanlarda, ücretlerin aslına  uygun olarak gösterildiğini tespit eden SGK, voleybol takımlarına ilişkin yapılan  çalışmada, erkek voleybol liginde SGK'ya bildirilen aylık prim tutarının 631 bin  lira, bildirilmesi gereken prim tutarının ise aylık 7 milyon 583 bin lira  olduğunu belirledi.

Çalışmalar kapsamında, basketbol ve voleybol takımlarının kadrolarında  yer alan bazı yabancıların sigortalarının yapılmadığı, bazılarının sigortalarının  ise başka kurumdan gösterildiği ortaya çıktı.

SGK yetkilileri, tüm federasyonlara ücretlerin gerçek rakamlar üzerinden  bildirilmesini ve prim ödemelerinin tavandan yapılmasını istedi.

Yeni sezonda asgari ücretli futbolcu, basketbolcu ve voleybolcunun  olmaması için federasyonların gerekli düzenlemeyi sezon başlayana kadar yapmaları  gerekiyor.

Şu ana kadar kulüplere ücretlerin asgariden bildirilmesine ilişkin cezai  yaptırım uygulamayan SGK, taraflarla uzlaşarak sorunu çözme yoluna gitmiş oldu.

Asgari ücret gösteren firmalar önce uyarılacak sonra denetlenecek

Mevcut uygulamada, SGK'nın aylık prim ve hizmet belgesinde sigortalıların  meslek kodu bulunmuyor. Özel sektörün gerçek dışı ve asgari ücretten ücret beyanı  vermesinin önüne geçmeyi hedefleyen SGK, aylık prim ve hizmet belgesine meslek  kodunun da girilmesi uygulamasına yıl sonuna kadar geçmeyi amaçlıyor.

Özel sektörde, belirlenen ücretin altında ücret ödeyen firmalar, SGK  tarafından uyarılacak ve bildirimlerin düzeltilmesi istenecek. Gerekli  düzeltmeleri yapmayan şirketler, SGK tarafından denetime alınacak.

SGK, şu anda yüzde 45 civarında olan asgari ücret üzerinden bildirim  oranını, çalışmaların tamamlamasının ardından yüzde 25'e düşürmeyi amaçlıyor.

TMMOB ile protokol

Diğer taraftan SGK, bünyesinde 90 civarından meslek grubunu barındıran  Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ile yaptığı görüşmelerin ardından  işbirliği protokolü imzaladı.

Protokol kapsamında TMMOB, bağlı odalar ile çalışma yürütecek ve  mesleklere göre olması gereken asgari kazançları, ülke, bölge ve il düzeyinde  belirleyecek.

SGK ayrıca, kamuda çalışan doktor, diş hekimi ve hemşirelerin ortalama  maaşının ne olduğunu Sağlık Bakanlığı'na; kamudaki öğretmenlerin maaşlarını ise  Milli Eğitim Bakanlığı'na sordu.

Bakanlıklardan gelen rakamlara göre, bu meslek gruplarına mensup  çalışanların özel sektörde en az ne kadar ücret alacağı belirlenecek ve özel  sektörün doktor ve öğretmenlerin ücretlerini düşük göstermesinin önüne  geçilecek.

 


Bunları da Beğenebilirsiniz