Gündem Haberleri

  Asgari ücret zammı için ikinci randevu

  Hürriyet Haber
  15.07.2001 - 10:52 | Son Güncelleme:

  Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 18 Temmuz Çarşamba günü yapacağı ikinci toplantıda, yürürlükteki brüt asgari ücrete yapılacak ek zammı belirlemeye çalışacak. 

  Komisyonun 18 Temmuz'da yapacağı toplantıda, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK) asgari ücrete yapılacak ek artıştan gelir vergisi ve SSK primi kesilmemesi önerisi de ele alınacak.  18 Temmuz'daki toplantıda DİE'nin yeni ücrete ilişkin hesapladığı besin içi ve besin dışı harcama kalıpları da değerlendirilerek, asgariücrete yapılacak ek zammın tespit edilmesi bekleniyor.

  Komisyona işçi kesimini temsilen katılan Türk-İş, yeni asgari ücretin en düşük memur maaşı düzeyinde veya SSK prim taban ücreti olan210 milyon olarak saptanmasını talep ediyor, işveren tarafı ise buna ek yük getireceği gerekçesiyle karşı çıkıyor. Türk-İş ayrıca asgari ücretin vergi dışı bırakılmasını savunurken, TİSK ise toplu iş sözleşmesi yapılan ve yapılmayan işyerleri için farklı ücret belirlenmesini de istiyor. 

  Bu ay içinde saptanıp 1 Ağustos'tan itibaren 5 ay süre ile yürürlüğe girmesi beklenen yeni asgari ücretin brüt 180 ile 190 milyonlira arasında saptanabileceği kaydediliyor.  Yeni asgari ücretin brüt 180 milyon lira olarak belirlenmesi durumunda kesintilerin ardından işçiye net 130 milyon 725 bin lira, brüt 190 milyon lira olarak belirlenmesi durumunda ise yapılacak kesintilerden sonra işçiye net 137 milyon 805 bin lira ödenecek. Yeni asgari ücretin Türk-İş'in önerileri doğrultusunda brüt 210 milyon liraya yükseltilmesi durumunda ise kesintilerin ardından işçinin elinenet 151 milyon 965 bin lira geçecek. Asgari Ücret, 1 Temmuz'dan itibaren brüt 146 milyon 947 bin 500 lira, net 107 milyon 323 bin 830 lira olarak uygulanıyor.

  Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun Eylül ayı sonu veya Ekim ayı başında yeniden toplantıya çağırılarak, 1 Ocak 2002'den geçerli olacakyeni ücreti belirleme çalışmalarına başlaması da bekleniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı