Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Asgari ücret yüksek değil

  Hürriyet Haber
  04 Temmuz 2007 - 00:00Son Güncelleme : 04 Temmuz 2007 - 10:10

  Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, IMF’nin "Türkiye’de asgari ücret yüksek" açıklamasına karşılık, "Biz inanıyoruz ki, asgari ücret Türkiye’de yüksek değildir" dedi.

  Bakan Unakıtan, Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (ASCAME)’nin 18. Olağan Genel Kurul toplantısına katılımı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. IMF’nin "Türkiye’de asgari ücret yüksek" açıklamasının hatırlatılması üzerine Bakan Unakıtan, IMF’nin hesaplarının kendine göre yaptığı hesaplar olduğunu belirterek, "Bizde kendimize göre hesap yaparız. Bazı noktalarda aynı yerlerde buluşabiliriz, zaman zaman da buluşmayabiliriz. Asgari ücrette bunlardan bir tanesi. Biz inanıyoruz ki asgari ücret Türkiye’de yüksek değildir" değerlendirmesi yaptı.

  TASARRUF AÇIĞI VAR: Kemal Unakıtan, bir gazetecinin "Dün açıklanan büyüme rakamlarında, devletin harcamalarının arttığı görülüyor. Bir nevi seçim ekonomisi uygulanıyor gibi izlenim var" değerlendirmesi üzerine, o manaya getirici yazılar yazıldığını üzülerek gördüğünü dile getirdi. Unakıtan, ciddi olarak bakıldığında büyümenin ihracata dayalı olduğunun görülebileceğini belirterek, "Bu, Türkiye’nin şimdiye kadar büyük özlemiydi. İhracata dayalı büyümeyi sağlamak, Türkiye için fevkalade önemli bir husustu. Bunu sağlanmış görünüyor. Özel sektörün biraz daha harcamalarını azaltıp, tasarruflarını artırması lazım. Çünkü, ciddi olarak özel sektörde tasarruf açığı var. Bunu getirip seçime dayandırmak, yanlış bir söz. Türkiye artık, ihracatla büyümenin en güzel örneklerini vermeye başlamıştır" diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı