Asgari ücret yeniden görüşülecek

Hürriyet Haber
05.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nu 10 Temmuz'da toplantıya çağırdı. Okuyan tarafından işçi, işveren ve diğer komisyon üyelerine gönderilen yazıda, 1475 sayılı İş Yasası'nın 33. maddesi uyarınca 2001 yılı için belirlenen ve 1 Temmuz'da yürürlüğe giren asgari ücretin, değişen ekonomik koşullar karşısında yeniden belirlenmesinin zorunlu hale geldiği bildirildi.

10 Temmuz Salı günü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan'ın açılış konuşmasının ardından çalışmalarına başlayacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 5 işçi, 5 işveren ve 5 hükümet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşuyor.

Komisyonda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını TİSK temsil ederken hükümet temsilcileri de Çalışma Genel Müdürü, DİE, DPT, Dış Ticaret Müsteşarlığı ve İşçi Sağlığı Daire Başkanı'ndan oluşuyor.

Bakanlık yetkilileri, yeni asgari ücretin bu ay içinde saptanabileceğini belirttiler. Asgari ücret halen brüt 146 milyon 947 bin 500 lira, net 107 milyon 323 bin 830 lira olarak uygulanıyor.

Türk-İş belirlenecek yeni asgari ücretin, en düşük memur maaşı veya SSK prim taban ücreti olan 210 milyon lira düzeyinde olmasını isterken, TİSK bu istemlere karşı çıkıyor. (aa)


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı