« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Asfalt 'varsayılan'zemin ekiplerin başına bela oldu

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Türkiye Ralli Şampiyonası'nın geride kalan ilk yarışı Ege Rallisi hakkındaki zemin tartışması sürüyor. Asfalt ralli olarak düzenlenen ancak son derece kalitesiz kaplamasının yanı sıra banketlerden sürüklenen taş-toprak-mıcırların virajları doldurduğu parkur, birçok ekibin kaza yapmasına veya mekanik arızalarla yarıştan çekilmesine sebep oldu. Onbinlerce euroluk yatırımlarla sezona hazırlanan ve yeni otomobiller hazırlayan takımlar, parkurun bozukluğu yüzünden finiş göremediler. İbrahim Okyay, Güven Bostancı, Yağız Avcı gibi fabrika pilotları, otomobillerinin motor ve fren aksamlarına giren taşlar nedeniyle yarışa veda ettiler. Ayrıca yarışa katılan ekiplerin hemen hemen hepsi, asfalt lastiklerinin zemindeki taşlar nedeniyle patlamasıyla zaman kaybederek zor anlar yaşadılar. Ford Rallye Sport Takım Direktörü Serdar Bostancı'nın parkur hakkındaki yorumları şöyle

Bostancı: Böyle bir parkurda yarışmak güvenli değil

Türkiye'deki fabrika takımlarının yarıştırdığı otomobiller, WRC dahil olmak üzere tüm dünyadaki şampiyonlarda yarıştırılan ve kendilerini kanıtlamış otomobiller. Hepsi belli bir kalitedeki asfalta göre ayarlanıp geliştirilen bu otomobiller, Ege Rallisi'nin parkuru gibi parkurlarda ideal çalışma ortamlarını bulamıyorlar. İki yönlü geçilen etaplar sonrasında bu zemini ne asfalt ne de toprak olarak nitelendirmek mümkün değil. Bu da güvenlik başta olmak üzere bir çok problem yaratıyor. Yağız Avcı'nın kullandığı Focus'un fren kaliperi ile fren diskinin arasına sıkışan taş, pilotumuzun aracın kontrolünü kaybederek kaza yapmasına ve yarışı terketmesine sebep oldu. Güven Bostancı'nın Puma Super 1600'ü ise, triger kayışı ile kasnağın arasına sıkışan bir taş yüzünden kayışın diş atlamasıyla yarış dışı kaldı.

Seat Cup'ta en iyi Türk Taner

Seat Cup'ın ikinci ayağı İzmir Pınarbaşı Pisti'nde yapıldı. Kalabalık bir izleyici topluluğunun izlediği ve 16 pilotun start aldığı 20 turluk mücadele sonunda konuk İspanyol pilot Lucas Guerrero yarışı birinci sırada bitirirken, İzmir'li Taner Şengezener ikinci oldu. Sıralama turlarında en iyi zamanı yaparak, yarışa pole pozisyonunda başlayan Ertan Nacaroğlu ise podyumun üçüncü basamağında yer aldı.

Klasik Otomobil Rallisi'nde Türk bayrağı

14-18 Nisan tarihlerinde Yunanistan'ın Peloponnese bölgesinde organize edilen ve FIA takvimindeki önemli Klasik Otomobil Ralli'lerinden biri olan Historic Acropolis Rally'de Türk ekipleri podyuma çıkıp bayrağımızı dalgalandırdılar. Ahmet Öngün-Colin Francis genel klasmanda ikinci, kendi kategorilerinde ise birinci olurlarken, en iyi yabancı ekip ödülünün de sahibi oldular. Bir başka Türk ekip Demir-Turgut Berberoğlu ise genel klasman onunculuğunu ve kategorilerinde birinciliği kazandılar.

Honda-Alpet Cup için geri sayım başladı

Safari Motorsporları tarafından düzenlenen ve Honda ile Alpet'in ana sponsorluklarında düzenlenecek olan Honda Alpet Cup'ın tanıtım toplantısı yapıldı. Pilotların ve organizatör kadronun yanısıra motorsporları camiasının birçok ünlü isminin ve TOMSFED Başkanı Mümtaz Tahincioğlu'nun da biraraya geldiği toplantıda, organizasyonda kullanılacak olan Honda Civic Type-R araçlar da görücüye çıktı. 16 pilotun mücadele edeceği ve 7 yarıştan oluşan Honda Alpet Cup'ın bir ayağı Yunanistan'ın Serres pistinde gerçekleştirilecek. Organizasyonun diğer yarışları ise İzmit Körfez ve İzmir Pınarbaşı pistlerinde yapılacak.

F1 pilotu Webber Türkiye'de yarışacak

Jaguar Racing Team pilotu Mark Webber, ikinci kez Türkiye'ye geliyor. 28-29 Nisan tarihlerinde Beck's Üniversite F1 Turu'nun Sabancı Üniversitesi'ndeki açılış partisine katılacak olan Mark Webber için ayrıca İçerenköy Carrefour'da imza günü düzenlenecek. Sabancı Üniversitesi'ndeki partiye katılacak öğrenciler hem F1 simülatöründe yeteneklerini sınama imkanı bulacaklar, hem de Mark Webber'e karşı yarışma ve kendisiyle sohbet imkanı bulacaklar. üniversite turu Mayıs sonuna kadar devam edecek. Her üniversitenin simülatör şampiyonu, İ.M.K tarafından Tuzla karting Pisti'nde verilen eğitimden sonra birbirlerine karşı yarışacaklar. Bu yarışın galibi ise İtalya'daki Monza Grand Prix'sine VIP davetlisi olarak katılarak pit alanında ünlü F1 sürücüleriyle tanışma imkanı elde edecek.

Bunları da Beğenebilirsiniz