ANKARA HABERLERİ

Asfalt parasını kullanan ödesin

Hürriyet Haber
09.01.2015 - 01:07Son Güncelleme : 08.01.2015 - 14:47

Belediyelerin topladığı asfalt parasıyla ilgili yeni bir öneri getiren Melih Gökçek, “Asfaltı kullanan, para ödemeli. Araç kullanan her ay 15 TL asfalt kullanım bedeli öderse, bu hiç kimseye dokunmaz” dedi. Konutlardan alınan asfalt parasının kaldırılması yönünde çalışma yürüttüklerini belirten Gökçek, “Asfalt parası, 2010 yılında MHP’li meclis üyelerine genel merkezin baskısı dolayısıyla ortaya çıktı” dedi.

Hürriyet Haber

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 17 radyonun ortak canlı yayınına katılarak, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Asfalt parasıyla ilgili vatandaşlardan gelen şikayetleri değerlendiren Gökçek, şöyle konuştu:
“Asfalt parasının kökten kalkması için bir kanun teklifi önerisinde bulunduk. Gerçi daha yeni çıkartılan bir kanun var, eskiden bu para ‘alınır’ diye geçiyordu, şimdi ‘alınabilir’ diye geçiyor. Yani artık buna göre Belediye Meclisi’nden asfalt parası alınmaması konusunda karar çıkabilecek. Ama geçmişe bunu teşmil edemiyorsun. Ama buna rağmen hukukçulara yeniden çalışma yaptırıp, acaba bu işi tutturabilir miyiz? diye bakıyoruz. Başbakan Ahmet Davutoğlu da bu paranın kalkmasından yana.” Asfalt parasıyla ilgili yeni bir öneri getiren Gökçek, “Asfaltı kullanan para ödemeli. Araç kullanan her ay 15 TL asfalt kullanım bedeli öderse, bu hiç kimseye dokunmaz. Biz zaten Belediye Meclisi’nde karar alıp, bundan sonrası için almama konusunda bir şey yapacağız” dedi.

MHP’NİN BASKISIYLA ORTAYA ÇIKTI

“Asfalt parası, 2010 yılında MHP’li meclis üyelerine genel merkezin baskısı dolayısıyla ortaya çıktı” diye konuşan Gökçek, şunları söyledi:
“2010 yılına kadar asfalt parasını almamak için es geçiyorduk. Ancak 2010 yılında, MHP Genel Merkezi’nden Ankara’da asfalt paralarının toplanmadığına dair MHP Belediye Meclis üyelerine soru sormaları için baskı yapıldı ve sual soruldu. Biz de bunu mecburen teftişe havale etmek zorunda kaldık ve bu arada İçişleri Bakanlığı’na da suç duyurusunda bulundular. İçişleri Bakanlığı ayrıca bir teftişe başladı ve teftiş neticesinde de sorumluların ortaya çıkartılarak, ilgililer hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılması ve toplanmayan paraların da yöneticilere zimmet çıkartılması istendi.”
Bu konuda da resmi bir rapor çıktığını kaydeden Gökçek, ayrıca konunun TBMM’den çıkan genel bir kanunun kapsamına da girdiğini ve belediye bürokratlarının zimmetten kurtulduklarını kaydederek, “Yoksa ne kadar parayı toplamadılarsa o kadar para oraya gidecekti… Eğer vatandaşa tebligat yapmazlarsa bunun bir sorumluluğu olacak ve bürokratlara, memurlara bir zimmet çıkacak. Benim bunu göndermemin nedeni kanun. Kanunda asfalt parası mutlaka ve mutlaka alınır deniliyor” dedi.

Başkentgaz için suç duyurusunda bulunun

Başkentgaz’la ilgili gelen şikayetleri de değerlendiren Başkan Melih Gökçek, doğalgaz sayaçlarının pili biten ancak Başkentgaz tarafından pili değiştirilmeyip, mekanik sayaca zorlanan Ankaralılara çağrıda bulundu.
“Pili biten doğalgaz sayaçlarının pillerini 3-4 gün değiştirmeyip, vatandaşları, soğukta titrettikten sonra elektronik sayaçtan mekanik sayaca geçmeye zorlayan Başkentgaz’ın, üstüne evin büyüklüğüne göre depozito isteyerek haksız kazanç peşinde koştuğunu” iddia eden Gökçek, şunları söyledi:
“Ben vatandaşlarıma şu çağrıda bulunuyorum, Savcılığa suç duyurusunda bulunacaklar ve diyecekler ki; ‘Bizim sayacımızı değiştiriyorlar, görevlerini kötüye kullanıyorlar’. Ayrıca EPDK’ya da şikayet etsinler. Savcılığa üşenmesinler bir dilekçe yazıp versinler, desinler ki 6 gün önce gazım kesildi, ‘gelin pili değiştirin’ dedim, ‘pili değiştirmeyeceklerini belirterek zorla mekanik sayaçlı yaptılar ve görevlerini kötüye kullandılar. desinler.”

ABONEYE HAT PARASI ÖDETİYORLAR

Vatandaştan istenen hat parasıyla ilgili de konuşan Gökçek, şunları söyledi: “Normal şartlar içerisinde gazı bağlamak zorundalar ama vatandaşa ‘Git, Büyükşehir Belediyesi’ne, hat parası yatır, ondan sonra gazı bağlayayım’ diyorlar. Öyle bir şey yok” diyerek bir başka uyarıda daha bulunan Başkan Melih Gökçek, “Hat parasını kendi yatıracak. O hat, şirketin mülkü onun malı, sen kendi malının parasını kime ödettiriyorsun? Aboneye ödettiriyorsun? Abone senden sadece gaz alıyor, gazının parasını veriyor, o hattı döşemeye mecbur olan sensin. Nereye öder vatandaş? Kendi binasının iç hattını döşer. Başlarına bu olaylar gelenler, bu konuda da Savcılığa şikayette bulunsunlar.”

Mimarlar Or-An’da neden dava açmadı

Mimarlar Odası’nın mevcut yönetimi hakkında Kent Konseyi’nin suç duyurusunda bulunduğunu kaydeden Gökçek, “Ankara’da bazı şeylere Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ruhsat verdiği zannediliyor, Oran’da Panora’nın civarında yüksek katlı binalar var, bunların hiç birisinin planını Büyükşehir Belediyesi yapmadı. Şimdi soruyorum, niye gidip Mimarlar Odası bir tanesine bile dava açmadı. İğne ucu kadar bir yer yapsak dava açıyorlar. Ben niye açmadıklarını çok iyi biliyorum. Bunların cevabını vermesi lazım Mimarlar Odası’nın” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Asfalt parasını kullanan ödesin haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:52
  • Guneş
   06:31
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   16:15
  • Akşam
   18:50
  • Yatsı
   20:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı