Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Asfalt kovboyları

  Hürriyet Haber
  04 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 04 Mart 1999 - 00:01

  Türkiye'nin sıkışık trafiğinde heybetli, ihtişamlı ve en önemlisi pahalı görünüşleriyle arazi arabaları hemen dikkat çekiyor. Yurtdışında arazide ya da çiftliklerde görülebilen bu araçlar, Türkiye'de ise kentin göbeğinde ve özellikle kadınlar tarafından gittikçe daha fazla sayıda kullanılıyor. İstanbul'un yolları da gereken arazi koşullarına fazlasıyla sahip olduğundan, arazi aracı kullanan asfalt kovboylarının sayısı da giderek artıyor.

  Türkiye'de 1993 yılında görülmeye başlayan ve 1995 yılından sonra iyice yaygınlaşan arazi araçları, günümüzde çılgınlıktan ötede sahibine sosyal statü sağlayan bir simgeye dönüştü. Bu sosyal statüyü kazanmanın bedeli ise 4 ile 45 milyar lira arasında değişiyor. Halen 16 distribütör firma arazi arabalarını ithal ederken bu rakamın 2000 yılına kadar 20'yi bulması bekleniyor.

  Oldukça pahalı olan arazi araçlarını doğal olarak yüksek gelir grubu tercih ediyor. Kullanıcıların yaş ortalaması 25 ile 45 yaş arasında. 4x4'lerin hitap ettiği müşteri kitlesi; yüksek gelir grubuna bağlı, çoğunlukla profesyoneller veya kendi işine sahip işadamları, günlük stresten uzaklaşmak isteyen ve hayatlarında değişiklik arayan, aktif yaşam tarzını seven kişiler.

  BATIDA İKİNCİ ARABA

  Arazi araçlarını ithal ettiğimiz ülkelere yani 4x4'lerin anavatanlarına bakıldığında ise bu araçların tercih edilmesini kullanım alanları belirliyor. 4x4'leri genellikle inşaat ve maden sektöründe çalışanlarla doğa tutkunları tercih ediyor. Yurt dışında bu aracı tercih edenler, genellikle ikinci araç olarak kullanıyorlar. Mutlaka kentte kullandıkları bir binek arabaları olan bu aileler, uzun süreliğine ya da hafta sonu tatili için doğaya çıktıklarında 4x4'lerini alıyorlar.

  ZENGİN OLMAK YETMEZ

  Hummer'ı ithal eden Rute İthalat ve İhracat A.Ş.'nin Genel Müdürü Refik Tuncer bu arabaya sahip olmak için sadece zengin olmanın yeterli olmadığını belirtiyor: ‘‘Hummer, Amerika ve Avrupa sosyetesinin, tanınmış kişilerin, artist, sanatçı, medya mensuplarının, işadamlarının, film yapımcılarının, yani sadece paralı kişilerin değil, kaliteli, klas, üst düzeyin göz bebeği, tutkusu’’ diyor.

  Sahiplerine sosyal bir statü kazandıran arazi araçlarını, teknik özellikleri yüzünden inşaat ve maden sektöründe çalışanlarla birlikte avcılar da tercih ediyorlar.

  Yüksek ve büyük olmasıyla ünlü 4x4'lerin şehirde tercih edilmesini sağlayan en önemli faktör güvenliliği. Sıkıştırılma olasığı en az olan 4x4'ler bu özelliğinden dolayı kadın sürücüler tarafından özellikle tercih ediliyor. Arazi arabalarının sıkıştırılamamasının ise iki önemli nedeni var: Birincisi yüksek araba olması ve ihtişamlı görünüşleriyle sürücüleri ürkütmesi. İkincisi ise pahalı olmaları... Bununla ilgili olarak halk arasında şöyle bir inanış var: ‘‘4x4'e çarptın mı kaza bedelini ödemek için kendi arabanın anahtarını teslim etmen gerekir.’’

  TALEP ARTIYOR

  Grand Cherokee'leri ithal eden Çitasad A.Ş.'nin Pazarlama Müdürü Mahmut Karan da güvenlik gerekçesiyle kadınların arazi taşıtlarını tercih ettiğini belirterek; bu talep yüzünden son yıllarda Türkiye'de küçük araca talebin azaldığını ve bu araçların satışlarının düştüğünü söyledi.

  ÖNÜMÜ GÖREBİLİYORUM

  4X4 kullanan ünlülerimizden biri de Yonca Evcimik. Sanatçı, Range Rover'ı tercih etmesinin nedenini güvenli olmasıyla açıklıyor: ‘‘Bu araba büyük ve hantal olduğu için kaza sırasında daha güvenli gibi geliyor bana. Ayrıca yoğun trafikte yüksekliğinden dolayı küçük arabaların üstünden bakıyorum ve psikolojik olarak kendimi daha rahat hissediyorum. O sıkışıklığı yaşamıyorum. Daha ferah oluyor ve önümü görebiliyorum’’ diyor.

  Kim, hangisini kullanıyor

  4X4 arazi araçları, ünlü isimlerin, özellikle de starların tercih ettiği arabalar. Türkiye'de en çok tercih edilen marka Jeep Cherokee. En güçlü olan model ise, Yonca Evcimik'in de tutkunu olduğu Range Rover.

  Nilüfer ile Emel Sayın da Range Rover kullananlardan. Hülya Avşar'ın tercihi ise Mercedes G 320. Sibel Can'ın, şu sıralar vergi borçları nedeniyle satışa çıkardığı bir Lincoln Navigator'u bulunuyor. Yılmaz Erdoğan askere gitmeden önce bir Range Rover kullanıyordu. Fatih Terim'in de zaman zaman Honda CRV arazi aracıyla asfalt yollara düştüğü oluyor. Ağır koşullar için üretilmiş 'gerçek' arazi aracı Range Rover'ın Defender modelini ava giderken kullanmayı tercih edenlerden biri de Mustafa Koç. Yurt dışında Ted Turner, Andre Agassi, Mike Tyson ve Arnold Schwazenneger gibi ünlü isimlerin kullandığı Hummer'ı Türkiye'de daha çok işadamları tercih ediyor.

  Magandaların korkulu rüyası

  Bu tür araçları kent içinde ve özellikle kadınlar tarafından kullanımının bir çok farklı nedeni var. Trafikte sıkıştırılmaktan şikayetçi olan kadınlar, bu 2-3 tonluk devlerle pek sıkıntı yaşamıyorlar.

  Ayrıca 30-40 milyarlık bu araçlara çarpmanın maliyeti, magandaları uzak tutmaya yetiyor da artıyor bile.

  Ayrıca asla devrilmeyen, en büyük kazada bile araç içindekileri koruyan arazi araçlarının bu özelliği kadınları fena halde cezbediyor.

  Arazi araçlarının en hızlıları bile 200 km.'yi aşmıyor, ancak kadınların bundan şikayeti de yok zaten.

  Bunun dışında en büyük korkuları aracın yolda kalması ya da lastik değiştirmek olan kadın sürücüler, arazi araçlarının bu konuda verdiği güveni vazgeçilmez buluyorlar.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı